Rok wydania: Numer:
IWB - Informatyka W Budownictwie 2010/2
Wiele firm z branży budowlanej stoi przed koniecznością wdrożenia sytemu informatycznego lub wymiany już używanego na nowy. Na rynku dostępnych jest wiele systemów zintegrowanych służących do zarządzania przedsiębiorstwem. Wybór nie jest łatwy, ale korzyści jakie ze sobą niosą jest wiele. Można się o tym przekonać czytając chociażby opracowania zamieszczone w bieżącym wydaniu naszego kwartalnika.

W artykule „Most do sukcesu” (str. 8) opisano wdrożenie IFS Applications w Przedsiębiorstwie Robót Mostowych Mosty-Łódź. Było to jedno z pierwszych tego typu wdrożeń w sektorze konstrukcyjno-budowlanym, po raz pierwszy zaprojektowano i uruchomiono zintegrowany system klasy ERP, realizujący niezwykle szeroką funkcjonalność, zwłaszcza w sferze projektowej. Kolejne artykuły pokazują praktyczne przykłady kilku wdrożeń platformy Intense w firmach budowlanych (str. 10) oraz rozwiązania SAP w Cementowni Warta (str. 13).

We wszystkich przypadkach zwracamy uwagę (oddzielne ramki w artykułach) na wspomniane już wyżej korzyści.

Zachęcam również do zapoznania się z pozostałymi artykułami.

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
IWB - Informatyka W Budownictwie 2010/1
Bieżące wydanie „Informatyki w Budownictwie” zdominowały tematy związane z kosztorysowaniem.

Każdy, komu jest bliska ta tematyka powinien zapoznać się z najnowszą ofertą aplikacji dla kosztorysantów. Rokrocznie na rynek trafiają bowiem nie tylko nowe produkty, ale również nowe wersje już istniejących programów. W niektórych z tych ostatnich producenci wprowadzili wprost rewolucyjne zmiany (str. 15).

Aby powstał dobry kosztorys konieczne jest skorzystanie z katalogów oraz baz cenowych (str. 23). Te niezbędne dla każdego kosztorysanta informacje udostępniane są przez wyspecjalizowane ośrodki cenotwórcze, a także przez producentów oprogramowania.

Programy do kosztorysowania są obecnie jednym z elementów składowych systemów do zarządzania przedsiębiorstwem. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę poszczególnych branż. Dlatego też warto zwrócić uwagę na systemy przeznaczone specjalnie dla przedsiębiorstw budowlanych (str. 12).

Zachęcam również do zapoznania się z pozostałymi artykułami.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
IWB - Informatyka W Budownictwie 2009/4
Programy dla architektów to narzędzia, bez pomocy których nie powstałby praktycznie żaden ze współczesnych budynków. Dzięki nim realizowane są ciekawe i bardzo śmiałe konstrukcje (jak chociażby ta, której zdjęcie znalazło się na naszej okładce).

Najbardziej kompletnym i elastycznym ze współczesnych narzędzi służących architekturze jest niewątpliwie ArchiCAD. Najnowsza wersja programu oznaczona symbolem „13” przynosi szereg nowości ułatwiających i usprawniających pracę. Warto zwrócić szczególną uwagę na innowacyjną, nową technologię BIM, w którą została wyposażona.

Rozwiązanie o nazwie BIM Server zawarte w ArchiCAD 13 pozwala na natychmiastowe zarządzanie projektem i umożliwia zespołowi projektowemu dostęp do danych nie tylko bezpośrednio w pracowni, ale również przez Internet. Dane dostępne są przez standardowe łącza internetowe w czasie rzeczywistym, z każdego miejsca na świecie.

Więcej informacji na temat możliwości nowego ArchiCADa znajdą Państwo w artykule „Najnowsza technologia w służbie architektury” (str. 34). Polecam również inne artykuły znajdujące się w dziale „Projektowanie” oraz zachęcam do zapoznania się z pozostałymi opracowaniami.

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
IWB - Informatyka W Budownictwie 2009/3
Od 1 stycznia 2009 roku wszystkie budynki nowobudowane oraz już istniejące, wprowadzane do obrotu na rynku wtórnym powinny posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Sporządzaniem świadectw zajmują się uprawnieni do tego audytorzy. Ułatwieniem w ich pracy mogą okazać się specjalistyczne programy, które trafiły do oferty większości firm informatycznych. W bieżącym wydaniu kwartalnika opisujemy trzy wybrane aplikacje tego typu.

Program Dataterm (str. 26) składa się z trzech modułów. Pozwalają one na sporządzenie świadectwa energetycznego metodą uproszczoną; metodą uproszczoną oraz szczegółową dla budynków, które nie są wyposażone w instalację chłodzenia; a najbardziej rozbudowany trzeci moduł – metodą uproszczoną i szczegółową, z i bez instalacji chłodzenia oraz z uwzględnieniem oświetlenia.

Nowością na rynku jest ArCADia-Termo (str. 28). Program przeznaczony jest do kompleksowych obliczeń cieplnych budynku. Wykonuje certyfikaty energetyczne, określając klasę energetyczną, a w wersji Pro audyt energetyczny budynku.

Z myślą o audytorach i doradcach energetycznych powstał także program Expert Certyfikat Energetyczny+ (str. 30).

Zachęcam także do zapoznania się z pozostałymi artykułami.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
IWB - Informatyka W Budownictwie 2009/2
Systemy do kosztorysowania stanowią spory wycinek oferty oprogramowania przeznaczonego dla branży budowlanej. O tym, że jest z czego wybierać, wie każdy, kto ma styczność z tematem kosztorysowania. Obok istniejących już na rynku znanych programów, stale pojawiają się również nowe. Producenci starają się ponadto aby ich programy były bardziej przyjazne dla użytkowników. Przejawia się to tym, że rokrocznie wprowadzają zamiany i uzupełnienia w swoich produktach, wypuszczając ich kolejne wersje. W artykule „Co nowego w kosztorysowaniu?” (str. 18) pokazujemy co w tym temacie pojawiło się nowego lub zmieniło w okresie od kwietnia 2008 do kwietnia 2009 roku.

Na str. 37 znajdą Państwo drugą część opracowania „Jak założyć stronę WWW?” W poprzedniej części poradnika opisywane były pojęcia wyboru domeny oraz konta WWW, na którym można zainstalować stronę. W bieżącym numerze zajmujemy się zagadnieniem instalacji własnej strony.

Zachęcam także do zapoznania się z pozostałymi artykułami.

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
IWB - Informatyka W Budownictwie 2009/1
Miesiąc styczeń dla firm budowlanych to przede wszystkim targi Budma. Ta największa krajowa impreza promuje nowe wyroby i technologie oraz jest wyznacznikiem tendencji w budownictwie w nadchodzącym roku.

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma potrwa 4 dni – od 20 do 23 stycznia 2009 roku. W targach uczestniczy niemal 1600 firm z 24 krajów. Powierzchnia wystawowa sięgnęła blisko 40 tys. m kw.

Ekspozycja targowa została podzielona na segmenty tematyczne, wśród których jest również informatyka dla budownictwa.

Różnorodne programy komputerowe wykorzystywane są bowiem w każdym przedsiębiorstwie budowlanym – do kosztorysowania, projektowania lub zarządzania. Warto więc odwiedzić stoiska firm mających tego typu produkty i zapoznać się zwłaszcza z nowościami, które mają swoją premierę na Budmie. Jest to także doskonała okazja do odświeżenia kontaktów z producentami programów, które są używane w firmie.

Redakcja kwartalnika „Informatyka w Budownictwie” będzie obecna na targach przez cały czas ich trwania. Zapraszamy na nasze stoisko znajdujące się w pawilonie 15 A.

Życzę udanych targów oraz pełnego sukcesów Nowego 2009 Roku.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
- Reklama -

Polecane firmy