Rok wydania: Numer:
IWB - Informatyka W Budownictwie 2014/1

Drodzy Czytelnicy

W obecnych czasach praktycznie dla każdej inwestycji konieczne jest wykonanie harmonogramu. Budowanie modeli czasowych, obrazujących realizację przedsięwzięć budowlanych ma na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie o przewidywaną datę wystąpienia określonych zdarzeń, takich jak rozpoczęcie i zakończenie realizacji poszczególnych zadań, możliwe terminy odbioru robót czy przewidywane terminy wystąpienia zapotrzebowania na określone zasoby. Narzędziem, które można wykorzystać do wykonania takiego harmonogramu jest program Planista. Więcej na jego temat można przeczytać w artykule „Planowanie realizacji przedsięwzięć budowlanych” (str. 10).

Jednym z ważniejszych w branży budowlanej jest również oprogramowanie do kosztorysowania. Dlatego też w każdym wydaniu staramy się poświęcać mu jak najwięcej uwagi. W opracowaniu redakcyjnym „Nowości w programach do kosztorysowania” (str. 14) przybliżymy zatem nowe funkcje, w jakie producenci wyposażyli swoje programy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

Coraz powszechniej projektanci obiektów budowlanych korzystają także z technologii BIM. Kreatywne i elastyczne środowisko pracy, pozwalające integrować rozwiązania branżowe w zaawansowany model BIM, zapewnia architektom ArchiCAD. Nowa edycja tego programu jest edycją jubileuszową – ArchiCAD obchodzi w tym roku 30. urodziny. Warto zwrócić uwagę, że są to jednocześnie 30. urodziny technologii BIM. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule „Trzydzieści lat projektowania BIM” (str. 23).

Życzę przyjemnej lektury
Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
IWB - Informatyka W Budownictwie 2013/2

Drodzy Czytelnicy

Każda inwestycja budowlana niesie ze sobą ryzyko wystąpienia szeregu zdarzeń i sytuacji, które w efekcie mogą stać się przyczyną nieterminowej realizacji prac. Sprawne zarządzanie projektem budowlanym może jednak przyczynić się do zminimalizowania tego ryzyka lub całkowitej jego eliminacji.

Zastosowanie narzędzi informatycznych, które wspomagać będą proces planowania projektu budowlanego oraz ułatwią komunikację, z dużym prawdopodobieństwem wyklucza ryzyko zaistnienia czynników powodujących opóźnienia.

Aby ułatwić sobie pracę warto skorzystać z programów, które zostały specjalnie opracowane do planowania i skutecznej kontroli powierzonych zadań. Na rynku informatycznym nie brakuje takich aplikacji i każdy znajdzie odpowiednią dla swoich potrzeb.

My proponujemy dostępny online PM Compass (str. 12) lub jedną z trzech aplikacji – Planista, MS Project 2013, czy Oracle Primavera P6, które zostały opisane w opracowaniu redakcyjnym „Skuteczne zarządzanie projektami” (str. 8). Można wykorzystać także posiadany program do kosztorysowania, np. Zuzię, która w wersji jedenastej została wyposażona w innowacyjny moduł pomagający w sporządzaniu harmonogramów robót (str. 14).

Życzę przyjemnej lektury
Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny


IWB - Informatyka W Budownictwie 2013/1

Drodzy Czytelnicy

W bieżącym wydaniu „Informatyki w Budownictwie” skupiamy się głównie na oprogramowaniu do kosztorysowania oraz projektowania.

W pierwszej grupie, jakże ważnej w przypadku tworzenia dokumentacji kosztowej obiektów, pokazujemy nowości, które trafiły na rynek w ciągu ostatniego roku. Dotyczy to nowych aplikacji oraz nowych funkcji w programach dobrze znanych i cenionych przez kosztorysantów. Wśród wielu udoskonaleń, producenci główny nacisk położyli na wspomaganie przedmiarowania. Ważnym elementem nowych wersji jest również Format Wymiany Danych pozwalający na przenoszenie kosztorysów bez przekłamań pomiędzy różnymi programami.

W dziale „Projektowanie” polecamy artykuł „Modelowanie 3D” (str. 24). Polegające na tworzeniu i przekształcaniu trójwymiarowych obiektów geometrycznych, modelowanie 3D, jest od lat wykorzystywane w wielu programach komputerowych wspomagających różne dziedziny projektowania. Wprowadzenie tej techniki miało duży wpływ na rozwój oprogramowania CAD i zmiany w procesach projektowych.

Warto także zapoznać się z nowym pakietem Building Design Suite 2014. Rozwiązania w nim zawarte łączą narzędzia do modelowania informacji o budynku BIM i narzędzia CAD. Pakiet pozwala architektom, inżynierom i wykonawcom czerpać korzyści z opartego o inteligentny model oprogramowania rozszerzonego o możliwość pracy w chmurze (str. 28).

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
IWB - Informatyka W Budownictwie 2012/4

Drodzy Czytelnicy

Przed Wami kolejny, zapewne długo wyczekiwany, podwójny numer kwartalnika „Informatyka w Budownictwie” i garść informacji o najnowszych aplikacjach przeznaczonych dla branży budowlanej.

Jak pokazuje lektura niniejszego wydania dużego znaczenia w pracy współczesnego projektanta, ale nie tylko, nabiera technologia BIM (Building Information Modeling) – Modelowania Informacji o Budynku (str. 28). Dzięki tej technologii projekt staje się źródłem informacji dla wykonawcy, podwykonawców oraz dostawców materiałów i elementów wyposażenia. Modelowanie Informacji o Budynku może przyczynić się do ogromnych oszczę-dności podczas realizacji każdej inwestycji.

Jedno jest pewne, BIM wykracza daleko poza sam proces opracowywania projektów. Jednym z przykładów może być wykorzystanie właściwości BIM do szybkiej i dokładnej kalkulacji kosztów przedsięwzięcia budowlanego. Technologię tą wykorzystano w systemie do kosztorysowania Zuziabim (str. 15). Program umożliwia przeniesienie do kosztorysu przedmiarów uzyskanych wprost z modeli wirtualnych i szybką wycenę na dowolnym etapie projektu. Wpływa to nie tylko na skrócenie czasu samej wyceny, ale również na eliminację błędów rachunkowych i pozwala na kontrolę postępu prac.

Niewątpliwie od technologii BIM nie ma już „ucieczki”, a prognozy pokazują, że w przyszłości stanie się standardem w pracy nie tylko biur projektowych.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
IWB - Informatyka W Budownictwie 2012/2
Firmy „produkujące” oprogramowanie dla kosztorysantów dbają, aby ich aplikacje nadążały za trendami i stale rosnącymi oczekiwaniami użytkowników. Stąd również nasze coroczne starania mające na celu pokazanie, co nowego pojawiło się w tym temacie na rynku.

W bieżącym roku hitem jest niewątpliwie mobilne kosztorysowanie w chmurze. Programy udostępniane są online z dowolnego miejsca na świecie, na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu. Zachowują przy tym pełną funkcjonalność i interfejs programu z wersji tradycyjnej. Dostępne są wszystkie narzędzia i dane niezbędne do przygotowania kosztorysu budowlanego, który można sporządzić dowolną metodą, wydrukować, zapisać do pliku i przechować na serwerze. Oczywiście dostawca programu zapewnia pełne bezpieczeństwo przechowywania danych. Zaletą rozwiązania do kosztorysowania online jest prosta obsługa, a także nowy sposób udostępniania i rozliczania za użytkowanie programu w postaci abonamentu. Płaci się tylko za rzeczywisty czas pracy.

Osobną sprawą, dotyczącą normalnych „pudełkowych” aplikacji są wydruki. Obecnie producenci przykładają do tego coraz więcej uwagi, udostępniając możliwość definiowania zestawów wydruków oraz zapisywania ich bezpośrednio z programu do formatu PDF.

To jednak nie wszystkie nowości, jakie pojawiły się w programach dla kosztorysantów. Więcej informacji można znaleźć w artykułach z działu kosztorysowanie.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
IWB - Informatyka W Budownictwie 2012/1
Na łamach „Informatyki w Budownictwie” po raz kolejny wracamy do tematu świadectw energetycznych. Przypomnijmy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r., od stycznia 2009 r. każdy nowy budynek i lokal mieszkalny lub część budynku stanowiąca samodzielną całość musi przed oddaniem do użytkowania posiadać certyfikat energetyczny. Obowiązek ten dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego, w przypadku, gdy chcemy mieszkanie sprzedać lub wynająć. Sposób wykonania świadectwa energetycznego został określony w załącznikach do Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Jak się okazuje sporządzanie świadectwa energetycznego budynku lub lokalu nie musi być skomplikowane i pracochłonne. Na rynku istnieją bowiem programy komputerowe, które znacznie przyspieszają ten proces. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom oraz przejrzystości interfejsu, pozwalają na łatwe wprowadzanie danych, a samo wykonanie świadectwa odbywa się wręcz intuicyjnie. Trzy takie programy, wybrane przez naszą redakcję spośród gamy produktów oferowanych przez firmy informatyczne, opisujemy w opracowaniu znajdującym się na str. 14. Wybór tego najbardziej odpowiedniego należy jednak do Państwa.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
- Reklama -

Polecane firmy