Rok wydania: Numer:
IWB - Informatyka W Budownictwie 2011/4
Drodzy Czytelnicy

Jak bumerang wraca na łamy naszego kwartalnika temat BIM (Building Information Modeling). Modelowanie Informacji o Budynku, bo tak jest to najczęściej tłumaczone, zaczyna być coraz bardziej popularne również w Polsce. BIM to niewątpliwie nowa jakość we współpracy specjalistów różnych branż. Pozwala na zintegrowanie wszystkich informacji o projektowanej inwestycji w jednym pliku, a otwarty standard wymiany danych umożliwia współpracę niezależnie od stosowanego oprogramowania, czy miejsca, w którym znajdują się uczestnicy projektu.

Tematyka BIM jest więc obecna w kilku publikacjach znajdujących się w bieżącym wydaniu „Informatyki w Budownictwie”.

Szczególnie godny uwagi jest artykuł „Rewolucja w projektowaniu i kosztorysowaniu” (str. 16). Autor poza wyszczególnieniem zalet najnowszej technologii, opisuje pierwszą polską aplikację integrującą projektowanie i kosztorysowanie. Zuzia BIM służy do sporządzenia kosztorysu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych na podstawie przedmiaru wczytanego bezpośrednio z modelu wirtualnego utworzonego w systemie CAD wyposażonym w technologię BIM.

Warto zapoznać się także z podejściem do idei BIM zaprezentowanym w kolejnych artykułach, traktujących o programach Tekla BIMsight (str. 19) i ArchiCAD
(str. 28).

Życzę przyjemnej lektury
IWB - Informatyka W Budownictwie 2011/3
Programy do kosztorysowania robót budowlanych należą niewątpliwie do najbardziej popularnych narzędzi wykorzystywanych nie tylko przez kosztorysantów, ale także przez inwestorów, projektantów i wykonawców. Grono odbiorców jest więc niezwykle szerokie, zresztą tak jak i oferta rynkowa tego typu aplikacji.

Przedstawiając na łamach „Informatyki w Budownictwie” programy do kosztorysowania piszemy nie tylko o ich możliwościach, czy nowych funkcjach wprowadzanych w kolejnych wersjach. Jest to oczywiście bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia producenta oprogramowania, który „chwali się” wprowadzonymi nowoczesnymi rozwiązaniami, ale także dla użytkowników. Ich opinie mają bowiem duże znaczenie dla niezdecydowanych, bądź niezadowolonych z posiadanej aplikacji kosztorysantów.

W bieżącym wydaniu polecam więc artykuły z działu „Kosztorysowanie” (str. 14–22), które wzbogacono o krótkie informacje o firmach – użytkownikach, i opinie na temat opisywanych programów.
W tej samej konwencji powstało opracowanie „ArchiCAD i jego użytkownicy” (str. 26).

Zachęcam także do zapoznania się z pozostałym artykułami


Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
IWB - Informatyka W Budownictwie 2011/2
Wielokrotnie na łamach naszego kwartalnika gościły opisy systemu Planista autorstwa firmy Programowanie Maszyn Cyfrowych Piotr Chyliński. Obecnie obowiązującą wersją jest Planista 2010 Net. Jak i do czego jest on wykorzystywany w praktyce? W artykule „Pomaga nam Planista” (str. 9) przedstawiamy dwóch wybranych użytkowników tego programu. Pierwszy zajmuje się budownictwem ogólnym, drugi oznakowaniem dróg. Obydwie firmy wyrażają się jak najbardziej pozytywnie o przydatności Planisty w prowadzonej działalności.

W bieżącym wydaniu polecam również opracowania z działu „Kosztorysowanie”. Firmy produkujące oprogramowanie do kosztorysowania dbają o użytkowników wprowadzając do swoich produktów coraz to nowsze funkcje i udoskonalenia. Zmieniany jest nie tylko interfejs – na bardziej przyjazny dla kosztorysanta, ale dodawane są nowe, niezwykle przydatne w codziennej pracy funkcje, jak chociażby możliwość importu przedmiarów z PDF.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
IWB - Informatyka W Budownictwie 2011/1
Mimo, iż koniunktura budownictwa nadal nie rozpieszcza, zainteresowanie udziałem w tegorocznych targach Budma jest wyjątkowo duże i już wiadomo, że styczniowa edycja będzie znacznie większa od ubiegłorocznej. Jak podał organizator – Międzynarodowe Targi Poznańskie, wzrosty dotyczą niemal wszystkich branż reprezentowanych w tematyce targów, w tym również branży informatycznej.

Oprócz blisko półtora tysiąca firm prezentujących swoją najnowszą ofertę dla budownictwa na zwiedzających targi czeka wyjątkowo bogaty program wydarzeń. Wiele nowości i ciekawych propozycji będzie można znaleźć również na stoiskach firm oferujących programy komputerowe dla branży budowlanej.

Niewątpliwym hitem bogatego kompleksu wydarzeń dla architektów będzie Dzień Architektury, którego gościem specjalnym będzie utytułowany fiński projektant Rainer Mahlamäki. Odbędzie się także wiele prezentacji, warsztatów i pokazów na przestrzeniach specjalnych jak np.: przestrzeń dla architektów Archispace wraz z Akademią efektywnego projektowania.

Zapraszam także na stoisko naszego kwartalnika „Informatyka w Budownictwie”. W tym roku można nas znaleźć w pawilonie 7 A, numer stoiska 13.

Życzę udanych targów oraz wielu sukcesów w Nowym 2011 Roku.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
IWB - Informatyka W Budownictwie 2010/4
Innowacyjne rozwiązania nie omijają oprogramowania przeznaczonego dla firm działających w branży budowlanej.

Światło dzienne ujrzała nowa wersja Planisty. System Planista 2010 Net (str. 13) został opracowany w oparciu o technologię, która umożliwia bezpośrednią komunikację z bazą danych przy użyciu łącz internetowych. Rozwiązanie to pozwala na raportowanie postępu prac, rejestrację ponoszonych nakładów, czy przesyłanie harmonogramów z odległych budów do bazy danych firmy. Umożliwia przy tym pobieranie informacji z dowolnego miejsca na świecie.

Wiele nowych funkcji trafiło także do programów dla kosztorysantów. Nieuchronnie zbliżające się Euro 2012 sprawia, że mają oni zdecydowanie więcej pracy. Oczywiście poza aplikacjami do kosztorysowania, konieczne są także odpowiednie cenniki. Nieocenione źródło cen materiałów, sprzętu i robocizny stanowią niewątpliwie bazy znajdujące się w Internecie. Ich zaletą jest m.in. możliwość importowania danych do wszystkich popularnych programów kosztorysowych. Mając w swoim komputerze odpowiednie narzędzia (str. 16), każdy kosztorysant może śmiało przystąpić do wyceny obiektów, które muszą powstać w najbliższym czasie.

Życzę przyjemnej lektury.

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
IWB - Informatyka W Budownictwie 2010/3
Na łamach „Informatyki w Budownictwie” znaleźć można opisy najnowszych aplikacji przeznaczonych m.in. dla kosztorysantów i architektów. Zwracamy w nich uwagę na zalety, najnowsze funkcje, czy rozwiązania mające wpływ na intuicyjną i bezproblemową obsługę. Wszystkie te informacje pochodzą od producentów oprogramowania. Począwszy od bieżącego numeru będziemy pokazywali także firmy, które nabyły opisywane aplikacje, oraz do jakich celów je wykorzystują.

Na „pierwszy ogień” wzięliśmy kosztorysantów. W naszym opracowaniu redakcyjnym zebraliśmy informacje o sześciu użytkownikach i aplikacjach, z których korzystają (str. 14).

Architekci mają do dyspozycji wiele różnych programów, w tym m.in. ArchiCADa. Jednym z jego użytkowników jest firma Archi-Med. Czym się zajmuje, a także krótką opinię jej właściciela o programie można znaleźć na str. 24.

Pragnę zwrócić Państwa uwagę również na artykuł „BIM – geneza i praktyka” (str. 26). Technologia Building Information Modeling, czyli Modelowanie Informacji o Budynku stanowi nową jakość w projektowaniu. Warto więc poznać genezę jej powstania oraz sposób prowadzenia pracy.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
- Reklama -

Polecane firmy