Budowanie zgodnie z BIM

Ocena: 0
2672

Prochem S.A. rozpoczął budowę centrum biurowo-usługowego Astrum Business Park na rogu ul. Łopuszańskiej i Jutrzenki w Warszawie. Jest to pierwszy obiekt, zaprojektowany w Prochemie, jednej z największych polskich firm inżynierskich, zgodnie z koncepcją Modelowania Informacji o Budynku (BIM) przy wykorzystaniu Autodesk Revit.

Rys. Autodesk

Prochem jest firmą inżynierską świadczącą szeroki zakres usług – od projektowania, poprzez wykonawstwo, zarządzanie budynkami, po usługi konsultingowe i inżynierskie również w zakresie ochrony środowiska. Realizuje obiekty przemysłowe, budynki biurowe i użyteczności publicznej, a także obiekty i instalacje ochrony środowiska. Firma zatrudnia ponad 200 osób, z czego ponad 100 w działach bezpośrednio zajmujących się projektowaniem. Od 1994 roku Prochem jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rys. Autodesk

Wdrażanie pakietów Autodesk Building Design Suite oraz Autodesk Infrastructure Design Suite Prochem rozpoczął we wrześniu 2012 roku. Oprogramowanie dostarczyły oraz wdrożenie zrealizowały firmy Procad i AutoR KSI, autoryzowani partnerzy Autodesk. Prochem podjął decyzję o wdrożeniu procesu projektowego zgodnego z BIM wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku – głównie dotyczącym skrócenia czasu projektowania, a także biorąc pod uwagę możliwość dokładniejszego szacowania kosztów.

Trójwymiarowy model cyfrowy pozwala przeanalizować wiele wariantów, a także wychwycić błędy na etapie projektowania, gdzie odbywa się to niemalże bezkosztowo. Ułatwia koordynację pomiędzy branżami” – ocenia Tomasz Kwaśniewski, kierownik Oddziału Informatyka w Prochem. „Znaczenie tych elementów rośnie, szczególnie biorąc pod uwagę malejące marże na rynku budowlanym” – dodaje.

Rys. Autodesk

Platformę Autodesk wybrano ze względu na szerokie portfolio, obejmujące rozwiązania do projektowania od momentu zagospodarowania terenu i infrastruktury drogowej, poprzez architekturę, konstrukcje i instalacje.

Prochem jest firmą wielobranżową, realizujemy pełen zakres usług projektowych. Stąd też integracja pomiędzy poszczególnymi narzędziami była dla nas kluczowa. Niebagatelne znaczenie miał również stabilny rozwój oprogramowania Autodesk” – ocenia Tomasz Kwaśniewski.

Do realizacji nowego budynku powołany został zespół międzybranżowy, w skład którego weszli architekci, konstruktorzy i instalatorzy.

Rys. Autodesk

Nowe centrum biurowo-usługowe powstaje przy skrzyżowaniu dwóch bardzo ważnych arterii komunikacyjnych: Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej w Warszawie. W jego skład wejdzie sześciokondygnacyjny budynek usytuowany wzdłuż ul. Łopuszańskiej i trzy czterokondygnacyjne segmenty w głębi działki. Łączna powierzchnia (biurowa i usługowa) to około 30 tys. m kw. Realizacja przewidziana jest w trzech etapach. Pierwszy ma zostać oddany do użytku w 2015 roku.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Autodesk

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 3-4 (18) 2013

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy