Robobat Master 2013

Ocena: 0
3174
Robobat Polska jest nowoczesną firmą koncentrującą się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań dla architektów, projektantów i inżynierów. Oferuje usługi serwisowo-konsultingowo-szkoleniowe w zakresie oprogramowania, jak również własne aplikacje wspomagające proces projektowania.

Master EC2 Żelbet
Rys. Robobat

W Dziale Rozwoju Oprogramo-wania Robobat Polska powstają aplikacje działające samodzielnie lub rozszerzające funkcjonalność produktów Autodesk, a w szczególności programów Autodesk Robot Structural Analysis i Autodesk Revit.

Wśród oprogramowania działającego samodzielnie szczególną rolę odgrywają programy z serii Master. Rodzina programów Master to aplikacje od podstaw stworzone przez inżynierów firmy Robobat Polska. Mają one formę łatwych w użyciu kalkulatorów służących do szybkiego obliczania i wymiarowania pojedynczych elementów konstrukcji. Wszystkie obliczenia są prowadzone zgodnie z obowiązującymi normami Eurokod.

Każdy z dziewięciu programów z serii Master jest aplikacją niezależną, dysponującą możliwością współpracy z chmurą BIMware Platform (czyli internetowym narzędziem do łatwego przechowywania i udostępniania dokumentacji). Niedawno ukazała się kolejna wersja pakietu programów z serii Master, która została oznaczona numerem 2013. Poniżej zamieszczamy krótki opis najważniejszych programów z serii Master: EC2 Żelbet, EC7 Fundamenty, EC3 Połączenia Stalowe, EC4 Stropy Zespolone, EC5 Połączenia Drewniane, EC7 Ścianki Szczelne, Pale.

Master EC2 Żelbet
Program służy do wyznaczania pola powierzchni zbrojenia w przekrojach żelbetowych wg normy EC2 (PN-EN 1992-1-1). Ponadto może wyznaczyć nośność przekroju na podstawie określonej powierzchni zbrojenia, jak również maksymalne ugięcie belki żelbetowej. Program umożliwia również wyznaczenie zbrojenia podłużnego i poprzecznego jednocześnie w wielu przekrojach belki.

Master EC7 Fundamenty
Program umożliwia analizę stóp i ław fundamentowych posadowionych w gruncie uwarstwionym wg normy EC7 (PN-EN 1997-1-1). Obliczenia obejmują sprawdzanie nośności gruntu, analizę naprężeń, wymiarowanie podstawy na zginanie, sprawdzanie stateczności lokalnej na obrót i przesuw, sprawdzenie nośności na przebicie, analizę osiadania oraz weryfikację zbrojenia fundamentu.


Master EC7 Fundamenty
Rys. Robobat


Master EC3 Połączenia Stalowe
Kolejny z kalkulatorów Master służy do weryfikacji nośności typowych połączeń stosowanych w konstrukcjach stalowych (doczołowych elementów dwuteowych lub rurowych, nakładkowych, na kątowniki oraz stóp elementów dwuteowych lub rurowych), zgodnie z zaleceniami normy EC3 (PN-EN 1993-1-8). Weryfikacja połączeń prowadzona jest na podstawie wprowadzanych danych geometrycznych, parametrów łączników i sił wewnętrznych.


Master EC3 Połączenia Stalowe
Rys. Robobat


Master EC4 Stropy Zespolone
Program ten przeznaczony jest do weryfikacji płyty stropowej zespolonej, zgodnie z zaleceniami wersji EC4 (PN-EN 1994-1-1). Aplikacja prowadzi obliczenia weryfikujące stan graniczny nośności (SGN) oraz użytkowania (SGU) poszycia ze stalowej blachy profilowanej pracującej jako deskowanie (faza montażowa) i płyta stropowa zespolona (faza użytkowa).


Master EC4 Stropy Zespolone
Rys. Robobat


Master EC5 Połączenia Drewniane
Do weryfikacji nośności zakładkowych połączeń śrubowych elementów drewnianych służy Master EC5 Połączenia Drewniane. Obliczenia odbywają się zgodnie z zaleceniami normy EC5 (PN-EN 1995-1-1). Program weryfikuje połączenia z możliwością uwzględnienia pełnego zestawu sił wewnętrznych.


Master EC5 Połączenia Drewniane
Rys. Robobat


Master EC7 Ścianki Szczelne
Przy pomocy Master EC7 Ścianki Szczelne można określić długość zakotwienia i przeprowadzić weryfikację nośności przekroju stalowych grodzic ścianek szczelnych, zgodnie z zaleceniami normy EC7 (PN-EN 1997-1-1).

Analizowane są ścianki szczelne swobodnie podparte, jednokrotnie kotwione i posadowione w gruncie uwarstwionym.


Master EC7 Ścianki Szczelne
Rys. Robobat


Master Pale
Ostatni z opisywanych programów – Master Pale służy do przygotowania modelu obliczeniowego pala uwzględniającego sprężystą współpracę z gruntem uwarstwionym, poprzez wyznaczenie charakterystyk podpór sprężystych rozstawionych wzdłuż jego osi. Obliczenia prowadzone są dla pala pojedynczego lub znajdującego się w grupie (uwzględnienie wpływu pali sąsiednich). Wyniki z Master Pale można wykorzystać w dowolnym programie do analizy konstrukcji.


Master Pale
Rys. Robobat


Aby bliżej przyjrzeć się najnowszej wersji programu z serii Master można skorzystać z bezpłatnych 30-dniowych wersji testowych (trial), dostępnych m.in w dziale Centrum Pobierania na stronie internetowej firmy Robobat Polska.

(Mateusz Budziński
Dział Wsparcia Technicznego
Robobat Polska Sp. z o.o.)


Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 4 (16) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy