Przemyślane rozwiązanie dla konstrukcji stalowych

Ocena: 0
391

Tekla Structures jest oprogramowaniem BIM (Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku) przeznaczonym do projektowania, detalowania, produkcji i zarządzania zarówno dla konstrukcji stalowych jak i betonowych. Program ten jest optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich – małych i dużych firm obecnych na naszym rynku.

Fragment hali stalowej modelowanej z wykorzystaniem Tekla Structures przez biuro projektowe RCK
Rys. Construsoft

Projektanci struktur stalowych używający do tej pory oprogramowania CAD skazani są na mozolną pracę i narażeni na popełnianie wielu błędów. Rozwiązania, które oferuje Tekla Structures pozwolą zwiększyć możliwości projektowe przy mniejszym nakładzie pracy. Przystępne środowisko 3D, w którym wykorzystuje się elementy i połączenia dostępne w rzeczywistej konstrukcji ułatwia proces detalowania – niezależnie, czy będzie to prosta hala czy skomplikowany stadion sportowy.

Wszystkie informacje o projekcie znajdują się w bardzo małym pliku (np. konstrukcja stalowa, składająca się z 21922 elementów o masie 946 t – zajmuje ok. 18 MB). Pozwala to na łatwą wymianę danych i współpracę kilku osób przy jednym modelu w czasie rzeczywistym. Ta metoda przyspiesza projekt oraz ogranicza możliwość powstawania błędów.

Część konstrukcji trybun na stadionie Royal Bafokeng - Mistrzostwa Świata RPA 2010
Rys. Construsoft

W każdej fazie projektowania można wytworzyć np. rysunki warsztatowe, rysunki zespołów czy różnego rodzaju zestawienia. Są one zawsze aktualne, ponieważ każda zmiana wprowadzona w modelu jest uwzględniana w plikach wyjściowych. Tekla Structures jest oprogramowaniem otwartym, pozwalającym na łatwą wymianę danych z innymi systemami (np. AutoCAD, Revit, MicroStation), jak i na połączenie z samodzielnym oprogramowaniem do obliczeń statycznych (Robot, STAAD.Pro i inne). Wykorzystując modele referencyjne można umieścić w konstrukcji np. elementy wentylacji czy kanalizacji. Narzędzia Tekla Structures, pozwalają dla stworzonej konstrukcji stalowej zaplanować również cały proces budowy – od przygotowania po montaż, zarządzanie placem budowy, jak i wizualizację w 4D.

Te i wiele innych możliwości Tekla Structures pozwalają na efektywną współpracę konstruktora, architekta i inżyniera. Jedynym ograniczeniem przy wykorzystaniu tego programu do modelowania konstrukcji stalowych jest wyobraźnia projektanta.

(Dr inż. Tomasz Olszewski Construsoft Sp. z o.o.)

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 3 (8) 2010

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy