Znany od 2001 roku program Instal-san wspomagający projektowanie wewnętrznych instalacji wodociągowych został w 2008 roku rozszerzony o moduł projektowania instalacji kanalizacyjnych. Obliczenia oparto na pakiecie europejskich norm EN 12056.
Rys. 1. Instal-san – przykładowy arkusz roboczy, rzut instalacji na podkładach planów kondygnacji
Rys. InstalSoft
Rys. 2. Instal-san - przykładowe rozwinięcie ilustrujące układ przewodów wentylacyjnych
Rys. InstalSoft
Podobnie jak w innych programach stworzonych przez InstalSoft dla wspomagania projektowania, dane instalacji objętej projektem odczytywane są z rysunków tworzonych przez projektanta, uzupełnionych wartościami liczbowymi charakteryzującymi rodzaj obiektu i intensywność użytkowania instalacji oraz charakterystykami poszczególnych przyborów sanitarnych. Poniżej podano kilka najciekawszych cech tego programu, szczególnie tych związanych z projektowaniem kanalizacji.
Zintegrowane funkcje edytora graficznego i modułu obliczeniowego
Rysunkową część projektu stanowi zbiór tzw. arkuszy roboczych, mających charakter rzutów instalacji na podkładach planów kondygnacji (rys. 1), lub też płaskich rozwinięć ilustrujących układ przewodów wentylacyjnych i dostarczających dodatkowych informacji o przebiegu podejść i przewodów odpływowych (rys. 2). Rysunki stanowią nie tylko źródło danych dla obliczeń, ale mają również charakter dokumentacji projektu. Wyniki obliczeń prezentowane są na rysunkach i w postaci tabel widocznych pod rysunkami, co pozwala na szybką identyfikację na rysunku elementu wskazanego w tabeli wyników. Również element wskazany w liście komunikatów diagnostyki może być szybko odszukany na rysunku, tą drogą uzyskuje się dostęp do jego tabeli danych.
Obsługa formatów DWG i DXF
Podkładami dla planów instalacji mogą być rzuty kondygnacji budynku zaimportowane z plików w wielu różnych formatach graficznych, w tym również DWG lub DXF, co pozwala nie tylko na najbardziej efektywne rysowanie instalacji (np. z przyciąganiem przyborów kanalizacyjnych do powierzchni ścian), ale również na wyeksportowanie do plików wejściowych graficznych wyników procesu projektowania poprzez dodanie do nich nowych warstw z elementami stworzonymi podczas pracy w programie Instal-san.
Wspomaganie rysowania podłączeń skośnych i fazowania
Charakterystyczne dla instalacji kanalizacyjnych łączenia działek pod kątem mniejszym od 90 stopni są realizowane przez program automatycznie lub po użyciu specjalnego narzędzia rysunkowego. Kąt łączenia deklaruje się w ustawieniach asystenta rysowania. Efekt jest widoczny na rysunku i ma wpływ na dobór kształtek w trakcie obliczeń.
Diagnostyka zgodności geometrii sieci z wymaganiami normy
Norma EN 12056 narzuca ograniczenia na maksymalne długości odcinków, maksymalne różnice wysokości elementów i inne parametry geometrii sieci. Istnieje kilka możliwych rozwiązań systemu wentylacji sieci, z których szczególnie wentylacja obejściowa i wentylacja podejść wymagają do prawidłowego działania spełnienia określonych wymagań geometrycznych. Wszystkie te wymagania są sprawdzane podczas obliczeń a w razie nie spełnienia, generowane są stosowne komunikaty, przez które łatwo jest zidentyfikować na rysunku elementy wymagające modyfikacji.
Zestawienie materiałów z rurami, kształtkami i syfonami
Dobrane przez program średnice rurociągów prezentowane są na rysunkach, tabelach wyników obliczeń hydraulicznych i w zestawieniu rur. Zestawienie to zawiera również dobrane automatycznie przez program kształtki: trójniki i kolana, rozróżniane nie tylko według średnic, ale i kątów, a także redukcje, rewizje, rury wentylacyjne i syfony. Zestawienie można wydrukować lub wyeksportować do skoroszytu w formacie XLS.
***
Wersja programu zawierająca moduł obliczeń kanalizacji oznaczona jest literą „S” po nazwie, podczas gdy dostępność obliczeń instalacji wodociągowych wskazuje litera „T”. Program oferowany jest w różnych wariantach: poza dostępną u producenta wersją pełną z bibliotekami różnych systemów rur i kształtek oraz (dla wersji T i TS) armatury wodnej, istnieją liczne wersje firmowe dystrybuowane w Polsce i na innych rynkach europejskich przez producentów systemów rurowych lub armatury.?
(mgr inż. Paweł Rylik, InstalSoft)