Multimateriałowość w Tekla Structures

Ocena: 0
3162

Oprogramowanie Tekla Structures jest samodzielnym systemem BIM, obejmującym cały proces strukturalnego projektowania. Tekla Structures posiada rozwiązania nie tylko dla konstrukcji stalowych, lecz również najefektywniejsze na rynku, kompletne rozwiązania dla struktur betonowych montowanych z prefabrykatów i elementów zbrojonych na budowie.

Łatwe połączenie elementów stalowych i betonowych w jednej konstrukcji
Rys. Construsoft


Oprogramowanie Tekla Structures jest przystępnym narzędziem, w którym w intuicyjny sposób użytkownik może projektować i detalować konstrukcje różnego rodzaju, i przeznaczenia. Podczas pracy wykorzystywany jest całkowicie polski interfejs oraz dedykowane, polskie środowisko. Użytkownik ma standardowo do dyspozycji także inne środowiska, w których znajdzie ustawienia dla 33 różnych krajów z całego świata. Jest to szczególnie przydatne przy tworzeniu projektów za granicę, ponieważ od razu można wykorzystać w modelu elementy dostępne na danym rynku.

Unikalny sposób zapisu danych pozwala modelować skomplikowane konstrukcje bez rozbudowanych wymagań sprzętowych. Operując w przestrzeni 3D użytkownik ma bezpośredni podgląd elementów konstrukcji tak, jak będą one wyglądały na rzeczywistej budowie.

Most Sail Bridge (Swansea, Anglia) zaprojektowany z wykorzystaniem oprogramowania Tekla Structures
Rys. Construsoft

W Tekla Structures można pracować z wieloma różnymi materiałami. Znajdują się tu kompleksowe rozwiązania dla struktur stalowych – od prostych połączeń aż po skomplikowane konstrukcje jak kratownice, blachownice czy wieże energetyczne. Tekla Structures ma do dyspozycji szeroki zestaw narzędzi również do projektowania z wykorzystaniem elementów betonowych. Program pozwala na ręczne dodawanie prętów zbrojeniowych do elementów, jednak szybszą i wygodniejszą metodą jest wykorzystanie bogatej bazy gotowych komponentów. Znajdują się w niej m.in. rozwiązania pozwalające na automatyczne zbrojenie nawet skomplikowanych profili, różnego rodzaju połączenia czy gotowe konstrukcje jak betonowe schody czy szyby wind oraz klatek schodowych. Użyteczne są również gotowe detale np. haki do podnoszenia czy różnego rodzaju kotwy. Komponenty przeznaczone dla betonu zawierają przykładowe ustawienia zbrojenia dla słupów, belek, ścian czy otworów ściennych i wiele innych. Zbrojenia te są w pełni modyfikowalne przez użytkownika, który może dostosować m.in. grubość otuliny, średnicę czy rozstaw prętów w elemencie. Wstawione pręty zbrojeniowe automatycznie reagują na zmiany, adaptując się do nowego kształtu betonowego profilu, w którym się znajdują. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że użytkownik będzie potrzebował specyficznych połączeń czy komponentów, które nie są dostępne w standardowych bibliotekach, Tekla Structures daje możliwość łatwego tworzenia parametrycznych obiektów, zarządzania i wykorzystywania ich w przyszłości – bez skomplikowanego programowania. Wszystkie połączenia i detale posiadają tzw. inteligencję. Polega ona na automatycznym dopasowaniu się do nowych warunków, które mogą wystąpić przy zmianach wprowadzonych do modelu. Wpływa to na zautomatyzowanie procesu modelowania i oszczędza czas poświęcany na projektowanie.

Tekla jest liderem na rynku programów do detalowania stali, co przekłada się na łatwość tworzenia modeli wielo materiałowych. W bezbłędny sposób można połączyć na przykład betonowy szkielet hali ze stalową antresolą, obudową i zadaszeniem w jednym, zintegrowanym modelu. Z wykorzystaniem trybu „Multiuser” może w takim projekcie uczestniczyć wielu użytkowników równocześnie. W ten sposób, przez odpowiednie rozdzielenie pracy w zespole projektowym można zoptymalizować i przyspieszyć cały proces powstawania konstrukcji.

Możliwość dokładnego dopasowania zbrojenia i połączeń dla elementów betonowych
Rys. Construsoft

Wynikiem i celem modelowania w Tekla Structures jest różnego rodzaju dokumentacja. Program automatycznie generuje rysunki i raporty w każdej fazie trwania procesu modelowania. Pozwala stworzyć rysunki zestawieniowe, zespołów, warsztatowe, szalunkowe i rysunki wielu elementów jak również nieograniczone raporty materiałowe. Zmiany w modelu są automatycznie uwzględniane w rysunkach i zestawieniach. Pozwala to przetestować wiele rozwiązań jednocześnie, zaoszczędzić czas oraz uniknąć błędów.

Założeniem Tekla Structures jest dostarczenie odpowiednich narzędzi dla wszystkich biorących udział w całym cyklu powstawania konstrukcji: od projektanta, inżyniera po generalnego wykonawcę i inwestora. W modelu stworzonym w Tekla można wykorzystywać informacje architektoniczne, strukturalne czy mechaniczne. Wszystkie te modele dopełniają się wzajemnie i tworzą całość konstrukcji. Bardzo istotna jest bezbłędna wymiana i przesyłanie informacji pomiędzy różnymi systemami (np. AutoCAD, Revit, MicroStation, PDMS, PDS, Frameworks Plus, systemy ERP). Wytworzony w Tekla model można również połączyć z samodzielnym oprogramowaniem do obliczeń statycznych (Robot, STAAD.Pro, Dlubal, RSTAB, SAP2000, GTStrudl, S-Frame, MidasIT), analizować go oraz dokonywać potrzebnych zmian.

Przykład modelu hali stalowej z zadanymi obciążeniami
Rys. Construsoft

Ważne miejsce w BIM zajmuje komunikacja i wymiana danych. Spełniając te założenia Tekla udostępnia swoje najnowsze, profesjonalne narzędzie – Tekla BIMsight. Pozwala ono łączyć modele pochodzące z różnego oprogramowania (nie tylko Tekla Structures) w jednym projekcie. Mogą to być na przykład modele architektoniczne, MEP, rysunki itp. Tekla BIMsight wspiera następujące formaty plików: IFC (.ifc), IFC XML (.ifcxml), IFC ZIP (.ifczip), DWG (.dwg), DGN (.dgn) i Tekla Web Viewer (.xml). Tekla BIMsight posiada szereg udogodnień dla użytkowników. Praca przebiega w prostym do nawigacji środowisku 3D, w którym dostępne są różnorodne narzędzia do przeglądania modelu: ukrywanie elementów, cięcia, filtrowanie. Tekla BIMsight zawiera narzędzia przeznaczone do sprawdzania kolizji pomiędzy różnymi elementami oraz zarządzania tymi kolizjami. Użytkownik może również dodawać komentarze oraz dokonywać pomiarów w różnych jednostkach w: mm, m, calach. Tekla BIMsight jest narzędziem całkowicie darmowym, nie wymagającym posiadania licencji Tekla Structures. Można go pobrać ze strony internetowej www.teklabimsight.com.

Moduły Tekla Structures przeznaczone dla stali czy betonu są efektywnymi narzędziami, które wspomagają pracę od projektu koncepcyjnego przez całą drogę detalowania, konstrukcji i zarządzania budową. Bogate możliwości programu pozwalają efektywnie współpracować przy modelu konstruktorowi, projektantowi i inżynierowi. Pozwalają urzeczywistnić realizację projektów i sprostać wymaganiom współczesnego rynku.

(dr inż. Tomasz Olszewski Construsoft Sp. z o.o.)

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (11) 2011

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy