Jak zwiększyć wydajność w pracowni projektowej

Ocena: 0
2485

Chyba każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z programami AutoCAD lub AutoCAD LT wie, że za ich pomocą można zaprojektować praktycznie wszystko w trzech lub w dwóch wymiarach. To tylko kwestia czasu i determinacji projektantów.

Ściany kurtynowe w Revit
Rys. Procad


Era CAD rozumianego jako Computer Aided Drafting (komputerowe wspomaganie kreślenia) przechodzi w erę CAD rozumianego jako Computer Aided Design. Nie tylko jedna część projektu - kreślenie dokumentacji - może być wspomagana ale praktycznie cały proces projektowy od wstępnych analiz i szkiców przez rozwój projektu, testy, tworzenie dokumentacji, wdrożenie z zarządzaniem inwestycją włącznie. Lista programów, realizujących takie podejście do projektowania, jest długa a ich możliwości rosną z roku na rok.

Aplikacje te nie tylko upraszczają zadania i przyspieszają proces projektowania ale przede wszystkim dają czas na samo projektowanie, tworzenie i analizę różnych wariantów projektu. To właśnie ten czas w całym projektowaniu ma największe znaczenie bo decyduje bezpośrednio o jakości projektu i poziomie rozwiązań technicznych.

Oczywiście powstają pytania: Jaką aplikację wybrać? Czy można „dozbroić” AutoCAD’a? Jak osiągnąć większą wydajność w pracowni projektowej?

Bardzo bogata oferta dedykowana branżom architektoniczno budowlanym ze stajni Autodesk daje szanse dopasowania odpowiedniego systemu do wielkości pracowni, specyfiki wykonywanych projektów czy też portfela jakim operuje w danym momencie właściciel. Dodatkowo w połączeniu z dostępnymi na rynku „nakładkami” czy systemami współpracującymi z programami Autodesk możliwości jest tak wiele, że spróbujemy przybliżyć tylko kilka wariantów.

WYSTARCZY AUTOCAD LT
Procad Asystent Projektanta i Procad Biblioteka Symboli Architektonicznych 2D to nakładka działająca na platformach AutoCAD i AutoCAD LT. Dwa, sprzężone ze sobą, elementy: ogromna biblioteka symboli oraz aplikacja pozwalająca z niej korzystać znacznie skracają czas tworzenia dokumentacji technicznej. Rozwiązanie niedrogie i dzięki bogatej bibliotece znacząco podnoszące wydajność w stosunku do „podstawowego” AutoCADa. Następny krok to Procad DYBY Pakiet Architektoniczny. Kolejne rozszerzenie dla AutoCAD (także LT) stworzone specjalnie z myślą o architektach. Procad DYBY Pakiet Architektoniczny jest wyposażony w moduły do tworzenia ścian, okien, drzwi i schodów, potrafi tworzyć zestawienia użytych elementów, zawiera także narzędzia wspomagające wymiarowanie, zarządzanie warstwami oraz wiele innych. Najbardziej znane i od lat rozwijane funkcje pakietu to narzędzia do tworzenia bilansu powierzchni i zestawień stolarki. Automatycznie tworzona tabela zestawienia powierzchni, na przykład, może zawierać informacje pochodzące z różnych plików DWG, które składają się na cały projekt. Zestawienia można eksportować jako pliki tekstowe do obróbki w innych aplikacjach. Bardzo ciekawym narzędziem jest generator schodów, który po otrzymaniu informacji dotyczącej wymiarów i ilości schodów tworzy ich rysunek w rzucie i przekroju. Wymienione wyżej aplikacje zapewniają szybkie i dokładne wykonanie dokumentacji technicznej. Brzmi to zachęcająco ale trzeba pamiętać, że opisane rozwiązania służą przede wszystkim do wykonywania dokumentacji czyli tak naprawdę wspomagają końcowy etap projektowania. Żeby do tego momentu dojść trzeba przede wszystkim zdobyć zlecenie przedstawiając przemyślaną i jak najlepiej pokazaną koncepcję. Tu z pomocą przychodzą dwa produkty Autodesk: AutoCAD Architecture i Revit Architecture.

ARCHITEKTONICZNY AUTOCAD
Osoby, które od lat znają AutoCAD i nie mają ochoty zmieniać przyzwyczajeń, z pewnością zainteresuje AutoCAD Architecture. Znany interfejs, metody pracy, zmienne systemowe to wszystko nadal funkcjonuje w AutoCAD plus ogromna ilość nowych narzędzi i możliwych metod pracy. W AutoCAD Architecture operujemy już obiektami. Ściany, stropy, okna, drzwi wszystko dostępne w trybie 2D i 3D. Między obiektami tworzone są relacje i powiązania, które z kolei pozwalają wykrywać kolizje w projekcie. Parametryczne bloki przyspieszają tworzenie własnych bibliotek najczęściej używanych elementów. Dodatkowo system warto wyposażyć w Procad ArchiTEKA 2008. Jest to zbiór podstawowych stylów obiektów wraz ze wstępnie ustawionym szablonem projektu. Zestaw stylów obejmuje m.in. etykiety oraz tabele zestawieniowe dla drzwi i okien, w których zawartość jest generowana automatycznie na podstawie elementów użytych w modelu.

Przykładowy przekrój w programie Procad DYBY Pakiet Architektoniczny
Rys. Procad


NOWA PLATFORMA - REVIT
Osoby, które lubią najnowsze rozwiązania i są gotowe zmienić swój styl pracy szybko polubią platformę Revit. Nie przypadkowo użyto słowa platforma gdyż właśnie na niej powstały tak naprawdę trzy niezależne ale współpracujące ze sobą programy. Revit Architecture, Revit Structure, Revit MEP są przeznaczone odpowiednio dla architektów, konstruktorów i projektantów instalacji. Revit wspomaga cały proces projektowania od prostych koncepcji bryłowych i analiz ilościowych do pełnej, doskonale skoordynowanej wielobranżowej dokumentacji technicznej. Wbudowany moduł Mental Ray pozwala wykonać doskonałą wizualizację dowolnej części obiektu lub całości na dowolnym etapie projektowania.

Kilka sposobów prezentacji projektu w Revit
Rys. Procad


Revit jest prosty w obsłudze, w pełni obiektowy i parametryczny. Pozwala wszystkim uczestnikom procesu projektować nie tylko na jednej wspólnej platformie programowej ale także, dzięki narzędziom do pracy zespołowej, na jednym pliku. Tak, podstawą pracy w Revit jest trójwymiarowy model obiektu na podstawie którego generowana jest cała dokumentacja. Rzuty, przekroje, elewacje czy zestawienia to tylko różne reprezentacje tego samego modelu w pełni z nim powiązane. Jakakolwiek zmiana wprowadzona w rzucie, przekroju czy elewacji jest tak naprawdę zmianą w modelu a co za tym idzie wszystkie inne reprezentacje tego modelu są natychmiast aktualizowane. Wymiana okien w całym budynku bądź jego części może być tak prosta jak wybranie innego typu okna w zestawieniu. Podniesienie stropu na kondygnacji może być tak proste jak wpisanie nowej rzędnej w kocie wysokościowej. Po wykonaniu takiej operacji można być pewnym, że wszystkie przekroje zostały zaktualizowane, ściany poniżej stropu podwyższone, a powyżej skrócone, natomiast zestawienie ścian pokazuje nowe objętości użytych materiałów dla poszczególnych kondygnacji. To wszystko tylko dlatego, że została zmieniona wartość w karcie wysokościowej. Takich przykładów można by opisać setki. Revit pozwala na zupełnie nowe podejście do organizacji pracy zespołu projektowego. Dodatkowe „przyśpieszenie” uzyskuje się przez wyposażenie programu w dodatek - Procad ReviTEKA. Jest to zbiór zawierający elementy biblioteczne do wykorzystania w Autodesk Revit. Polskie style etykiet dla pomieszczeń, okien, drzwi, symbole urządzeń zgodne z PN. Szablon projektu zawierający biblioteki systemowe ścian Ytong, Silka, Protherm, typoszereg nadproży Ytong.

To nie wszystko. Revit Structure integruje model architektoniczny z niezależnie edytowalnym modelem analitycznym przyspieszając obliczenia i tworzenie dokumentacji technicznej. Ważną funkcją Revit Structure są dwukierunkowe powiązania z najlepszymi aplikacjami analitycznymi, jak Robot Millennium 21.0. W pakiecie dostajemy także oprogramowanie AutoCAD Structural Detailing 2009 (nowa nazwa programów: RCAD Stal, RCAD Żelbet, RCAD Rysunki Szalunkowe), wydajne rozwiązanie do szybkiego i automatycznego opisywania i tworzenia szczegółowych rysunków warsztatowych konstrukcji ze stali i żelbetu. Wpływa na przyspieszenie prac konstrukcyjno-inżynieryjnych od wczesnych etapów projektowania po rysunki warsztatowe, wykorzystując wydajne procesy BIM i łatwe w obsłudze aplikacje w środowisku AutoCAD.

ARCHISPACE.PL
Pisząc o nowoczesnym podejściu do projektowania i zwiększaniu wydajności w pracowni projektowej nie sposób nie wspomnieć o wykorzystaniu gotowych, przygotowywanych przez producentów, rysunków konkretnych produktów i technologii wykorzystywanych w projekcie. Zamiast rysować poszczególne detale możemy skorzystać z istniejących rysunków konkretnych okien, drzwi, elementów ogrodzenia, wyposażenia wnętrz itp. Zbiór kilkudziesięciu takich rysunków pokatalogowanych według tematów lub producentów odnajdziemy na portalu archispace.pl. Jest to owoc ponad rocznych intensywnych prac badawczo-rozwojowych nad następcą doskonale znanego polskim architektom Komputerowego Katalogu Projektanta, platformy komunikacji i współpracy producenta z projektantem. Efektem tych działań jest innowacyjny serwis dla architektów i projektantów branż budowlanych. Archispace stanowi nowoczesną platformę internetową realizującą ideę web 2.0. Oznacza to m.in.: pełną modyfikację zawartości serwisu oraz platformę komunikacji pomiędzy użytkownikami. Podstawowe funkcje jakie oferuje serwis to aktualność ofert producentów (każdy z producentów ma możliwość aktualizacji swojej oferty CAD), Archispace Assistant (specjalny program do korzystania z oferty CAD producentów w programach CAD), własny profil użytkownika serwisu Archispace oraz wyszukiwarka produktów i rysunków CAD. I to co najważniejsze: ponad 40 tys. darmowych gotowych rysunków CAD producentów (Archispace zwiększył tę liczbę o kolejne kilka tysięcy), kilka tys. darmowych rysunków detali architektonicznych rozwiązań konstrukcyjnych, opisy, zdjęcia, dane techniczne, kalkulacje itd.

(Jakub Góralski, Barbara Dziendziel-Myga, Procad S.A.)

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy