ARCHline.XP 2008 i Gamma-Ray 15

Ocena: 0
1691
ARCHline.XP 2008 i Gamma-Ray 15 to dwa programy oferowane przez Biuro Usługowo-Handlowe AWO-System z Dębna. Pierwszy służy do projektowania architektonicznego, drugi do zaawansowanej i profesjonalnej wizualizacji.

Rys. BUH AWO-System

ARCHLINE.XP 2008
ARCHline.XP to zintegrowany i zaawansowany a przy tym jeden z najlepszych dostępnych na rynku programów do projektowania architektonicznego, inwentaryzacji, rekonstrukcji i fotogrametrii istniejących obiektów, który zadowoli i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

W programie ARCHline.XP budynek stanowi jednostkę logiczną o najwyższym poziomie. Składa się on z elementów architektonicznych, które tworzą kondygnacje oraz warstwy ułatwiających poruszanie się między poszczególnymi fragmentami projektu. Każdy element jest w pełni edytowalny. Cały gotowy projekt tworzony jest zarówno w trybie 2D jak i 3D dając w ten sposób szybki i pełny podgląd projektowanego obiektu. W ramach jednego projektu program ARCHline.XP umożliwia zaprojektowanie kilku budynków realizowanych jako oddzielne obiekty.

Do ważnych cech należy zaliczyć bezproblemową współpracę z innym programami typu CAD/CAAD w tym także z zewnętrznymi programami do zaawansowanej wizualizacji - Gamma-Ray.

Dla wielu użytkowników wielką zaletą jest dostępność programu w kilku wersjach oraz dodatkowych modułów, o które można program dalej rozbudowywać.

„Projektowanie” - to proces składający się z wielu etapów następujących po sobie ułożonych w kolejności logicznej zgodnej z zasadami projektowania architektonicznego. W programie tworzone są rysunki płaskie (rzuty) składające się z szeregu elementów architektonicznych i obiektów. Wszystkie elementy architektoniczne są sparametryzowane tzn. posiadają swój obraz i odzwierciedlenie w trybie 3D. Do dyspozycji projektanta program udostępnia ponad 400 narzędzi, typowych dla program typu CAD, do rysowania płaskiego a jednocześnie umożliwia szybkie kreślenie gotowych elementów architektonicznych takich, jak ściany i stropy, także wielowarstwowe, wstawianie elementów stolarki otworowej oraz samych przebić, schodów, kolumn, kominów, dachów i innych. Przekroje, widoki elewacji i inne rysunki szczegółowe generowane są automatycznie na podstawie tworzonego modelu przestrzennego. Wszystkie rysunki, zarówno te 2D i 3D w ramach jednego projektu są ze sobą ściśle powiązane. Jedną z najpoważniejszych zalet programu stanowią narzędzia do kształtowania, profilowania i edytowania wstawionych elementów architektonicznych a także do ich swobodnego, bezszablonowego projektowania. Dodatkowym atutem jest praca z modelem terenu, w który można wstawić projektowany obiekt. Kształ terenu można też projektować na podstawie geodezyjnych map w formatach cyfrowych lub zdigitalizowanymi mapami papierowymi, daje ogromne możliwości w zakresie projektowania i planowania przestrzennego.

„Inwentaryzacje” i „Fotogrametria” - to dwa niewątpliwie rewolucyjne moduły niedostępne w żadnym innym programie tego typu na rynku, które stanowią o sile profesjonalizmu i zaawansowanych zastosowaniach programu ARCHline.XP, który nie tylko musi służyć do projektowania architektonicznego. Dla wielu osób zajmujących się tą problematyką, w połączeniu z programem RoomLine 2, stanowią nieodzowne narzędzia w codziennej pracy.

   




Rys. BUH AWO-System

GAMMA-RAY 15
To doskonały program do zaawansowanej i profesjonalnej wizualizacji, renderingu i raytracingu projektów wykonanych w zewnętrznych programach CAD/CAAD/AEC. Różnica pomiędzy wizualizacjami tworzonymi w tych programach a programem Gamma-Ray polega nie tylko na wspieraniu użytkownika ze strony programu podczas pracy nad prezentacją ale przede wszystkim zastosowaniem w programie wielu zaawansowanych technologicznie i programistycznie narzędzi, funkcji, które w znacznym stopniu zastępują skomplikowane i często niezrozumiałe ustawienia parametrów, pojęcia i czasochłonne modelowanie obiektów. Program przejmuje z tych programów wszystkie elementy architektoniczne, obiekty i materiały i tekstury, automatycznie rozpoznaje okna i obiekty szklane.


Rys. BUH AWO-System

W łatwy i szybki sposób można zadać niezależne parametry oświetlenia dziennego i sztucznego z wielu źródeł światła różnego rodzaju, określić wpływ oświetlenia pośredniego a dla prezentacji typu Radiosity także odbicia, połyski, wygenerować efekt żarzenia, wpływ oświetlenia bocznego, określić ilość energii absorbowanej i emitowanej od poszczególnych przedmiotów.

Program wyposażono w wiele łatwych w obsłudze narzędzi polepszających jakość generowanych prezentacji, dających możliwość tworzenia dodatkowych efektów (mgła, nieostrość, ustawianie głębi ostrości) oraz niezależnego zarządzania poszczególnymi planami (pierwszy plan, kulisy, tło).

Na uwagę zasługuje także opcja wstawiania modelu do zdjęcia i jego dopasowania dająca możliwość pokazania projektowanego obiektu w jego naturalnym środowisku.

Wraz z programem dostarczana jest ogromna baza tekstur i materiałów, także tekstur i materiałów 3D, materiałów i tekstur strukturalnych z wyraźnie zaznaczonymi wgłębieniami i wypukłościami, które można w każdej chwili edytować i zmienić ich parametry również dla materiałów przejętych z zewnętrznych programów. Dodatkowo dołączana jest duża baza gotowych obiektów 3D w tym także polskich producentów takich jak Kler, Vox, BRW Mielec czy Koło.

Program umożliwia generowanie modeli różnych typów: siatkowe, z cieniowaniem płaskim czy pełnym oraz modeli o najwyższej jakości HDRI.

Niewątpliwą zaletą świadczącą o dużych możliwościach programu jest zastosowanie w nim technologii Bluescreen.

Silnik renderujący jest optymalizowany do najnowszych dostępnych procesorów, które są automatycznie rozpoznawane przez program, co powoduje, że przeliczanie i generowanie obrazów prezentacji jest szybsze.

Istnieją również dodatkowe moduły („Wirtualna rzeczywistość”, „Rośliny”, „Panorama”) i rozszerzenia opcjonalne oraz biblioteki obiektów 3D oraz tekstur i materiałów.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy