ArchiCAD w praktyce

Ocena: 0
2424

ArchiCAD był już wielokrotnie opisywany na łamach „Informatyki w Budownictwie”. Tym razem postanowiliśmy pokazać jednego z wielu użytkowników tego programu. Poprosiliśmy także o krótką opinię dotyczącą wykorzystywanych możliwości ArchiCADa.

Rys. Archi-Med

Firma, do której się zwróciliśmy to Archi-Med – Sollers Sp. z o.o. z Warszawy. Profil jej działalności obejmuje projektowanie szpitali, przychodni i innych obiektów służby zdrowia oraz użyteczności publicznej (hoteli, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych, biur). Chętnie podejmuje się także projektowania nietypowych, autorskich domów jednorodzinnych.

Właścicielem jest Michał Grzymała-Kazłowski. W 2005 roku, w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę zdobytą podczas specjalistycznych studiów podyplomowych projektowania szpitali w Belgii, założył Firmę Architektoniczną MGK. W roku 2008 została ona przekształcona w spółkę Archi-Med. Obecnie zespół architektów i inżynierów zatrudnionych w firmie składa się z 10 osób.

Na wizualizacjach pokazano jeden z projektów firmy Archi−Med wykonany przy użyciu ArchiCADa - szpital w Kajetanach
Rys. Archi-Med

Mottem działalności firmy jest „Funkcjonalność – Estetyka – Ekonomika”. Archi-Med dba aby projekty jej były nowoczesne technologicznie, przyjazne środowisku oraz „ciepłe” w odbiorze użytkowników. Wśród najważniejszych, zrealizowanych do chwili obecnej znalazły się m.in.: Bałtyk Park Hotel z apartamentami w Kołobrzegu (24 tys. m2 – projekt budowlany, wykonawczy i wnętrz), Szpital Inflancka w Warszawie (8 tys. m2 – projekt budowlany i wnętrz), Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach (14 tys. m2 – projekt budowlany, wykonawczy i wnętrz), Rektorat WSEiZ w Warszawie (4 tys. m2 – projekt budowlany), Szpital Enel-Med w Warszawie (3 tys. m2 – projekt budowlany), Szpital Powiatowy w Pruszkowie (master plan), Szpital Powiatowy w Łowiczu (master plan), Szpital w Żyrardowie (master plan), Szpital Kolejowy w Pruszkowie (master plan), Szpital Grochowski w Warszawie (master plan), UM w Warszawie (master plan i projekt pierzei ul. Oczki).

Michał Grzymała−Kazłowski Archi−Med - Sollers Sp. z o.o.
Fot. Archi-Med

Z „możliwości” ArchiCADa korzystam w swojej pracy od 1995 roku, cały czas w ścisłej współpracy z Witoldem Szymanikiem. Obecnie pracujemy nad dużymi projektami szpitalnymi wykorzystując zalety pracy grupowej. Projekt cały czas prowadzony jest w 3D, a praca na modelu umożliwia szybką korektę błędów i stanowi olbrzymią pomoc projektową. Bardzo dobrze sprawdza się technologia BIM i szybki dostęp do zestawień ilościowych w budynku.

Na każdym etapie (łącznie z wykonawczym) wykonujemy wizualizacje, które pozwalają inwestorowi na stałą kontrolę swojego zamówienia. Ma w ten sposób pewność, że dostanie to co zamówił.

Staramy się mieć pod kontrolą wszystkie etapy projektowania od koncepcji przez projekty budowlane i wykonawcze po wizualizacje wnętrz i przedmiary. Wszystko to powstaje w jednym pliku, w ramach pracy zespołowej i w oparciu o jeden uszczegóławiany model.


Archi-Med w swojej pracy projektowej wykorzystuje ArchiCADa w wersji 13. Program został zakupiony w 2005 roku w firmie Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o. Sukcesywnie były dokupowane kolejne licencje (sieciowe i indywidualne), z których w chwili obecnej korzysta 9 użytkowników. Wśród dodatkowych modułów, współpracujących z ArchiCADem, firma wymienia Artlantis Render, przeznaczony do wykonywania renderingów i fotoprezentacji.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 3 (8) 2010

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy