ArchiCAD 13 - projektowanie w technologii BIM

Ocena: 0
1542
W oparciu o projekty wykonane w ArchiCADzie zrealizowano już setki tysięcy inwestycji. Zebrane przy tym doświadczenia pozwalają producentowi ArchiCADa, firmie Graphisoft, ciągle doskonalić swój produkt. ArchiCAD bezustannie się rozwija, wytyczając nowe kierunki i trendy w dziedzinie oprogramowania.

Hotel Ritz Carlton na Placu Czerwonym w Moskwie. Proj. Mosproject, Moskwa w programie ArchiCAD
Fot. A.A. Plessky


Od niedawna jest w sprzedaży najnowsza wersja programu ArchiCAD firmy Graphisoft, oznaczona numerem 13. ArchiCAD 13 wprowadza nowatorskie rozwiązania informatyczne w zakresie bezpieczeństwa danych, efektywności pracy zespołowej i wymiany dokumentów DWG, a także dziesiątki drobnych udogodnień, m.in. inteligentne warstwy ociepleń i wygodne edytowanie projektu dzięki swobodnie orientowanym podglądom. Najnowsza wersja ArchiCADa zapewnia również najwyższą zgodność danych branżowych w formatach DXF/DWG, oferuje także nieosiągalną dotąd szybkość pracy dzięki 64-bitowemu przetwarzaniu danych w środowisku Windows.


Schemat systemu Graphisoft BIM Serwer (ArchiCAD 13)
Rys. Graphisoft


ArchiCAD 13 zawiera dedykowany serwer BIM (Building Information Management), pozwalający znacznie przyspieszyć i usprawnić pracę w zespole. Oczekiwanie na synchronizację projektu z serwerem to przeszłość! Technologia Delta zwiększa szybkość i niezawodność wymiany danych redukując ich strumień do minimum, co umożliwia wspólną pracę na jednym pliku projektu BIM w czasie rzeczywistym. Zespół składający się z dowolnej liczby projektantów może pracować wydajnie i komfortowo nawet nad największymi zadaniami projektowymi nie tylko w wewnętrznej sieci biura, ale też przez Internet! Projektanci współpracować mogą na co dzień z kolegami z innych miast, krajów i z różnych kontynentów. Najnowsze rozwiązania firmy Graphisoft zwiększają też bezpieczeństwo danych. Stabilny system BIM Server zapewnia zachowanie integralności projektu nawet w krytycznych sytuacjach, np. w razie zaniku zasilania lub awarii sprzętu. Większe jest też bezpieczeństwo bierne – projekt może być umieszczony w chronionym miejscu, na zewnętrznym serwerze.


Obszary robocze poszczególnych członków zespołu (ArchiCAD 13)

Rys. WSC


Technologia BIM (Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku) stanowi nową jakość w projektowaniu. Pozwala ona zintegrować całość dokumentacji projektowej inwestycji w pojedynczy zbiór danych, stanowiący jej wirtualny model. Poszczególne elementy dokumentacji generowane są z samoczynnie aktualizowanego komputerowego modelu inwestycji, dzięki czemu zapewnione jest zachowanie spójności projektu budowlanego i zintegrowanych z nim projektów branżowych. Dokumentacja przygotowana w technologii BIM jest w istocie „wstępną realizacją” przyszłej inwestycji, co pozwala uniknąć błędów i lepiej zoptymalizować projekt.



Obszary robocze poszczególnych członków zespołu (ArchiCAD 13)
Fot. Anton Grassi/Esto

Projektowanie w technologii BIM ma szereg zalet. Całość dokumentacji projektu może być zawarta w jednym pliku, dzięki czemu odpada konieczność żmudnego archiwizowania poszczególnych rysunków i arkuszy projektu, zmory każdej pracowni pracującej tradycyjnymi metodami. Co więcej powiązania pomiędzy poszczególnymi rysunkami sprawiają, że zmiany dokonywane w jakimkolwiek miejscu przenoszone są samoczynnie na wszystkie elementy dokumentacji (rysunki są przecież odwzorowaniem wirtualnego modelu budynku). Podobnie jest z zestawieniami i danymi liczbowymi dotyczącymi inwestycji. To nie tylko ogromna wygoda i oszczędność czasu, lecz także (a może przede wszystkim) sposób na uniknięcie pomyłek i błędów. Wzajemne powiązania w obrębie dokumentacji sprawiają, że zapewniona jest jej spójność. Niezgodności dokumentacji bywają kosztowne podczas budowy, nic więc dziwnego, że są już na świecie firmy ubezpieczeniowe oferujące tańsze polisy OC projektantom pracującym w technologii BIM.


Budynek mieszkalny nagrodzony tytułem „Austriacki Dom Roku” (2007 r.). Proj. Maaars Architektur w programie ArchiCAD

Wdrożenie technologii BIM związane jest jednak z pewnymi problemami. Tradycyjne oprogramowanie CAD, będące w istocie „elektroniczną deską kreślarską”, wprowadza jedynie nową technikę wykonywania rysunków, dzięki czemu organizacja biura pozostaje bez zmian. Archiwizowanie arkuszy dokumentacji odbywa się wprawdzie na dyskach komputerów, jednak w oparciu o te samy reguły, co kiedyś na półkach i w szafach. Zmieniają się tylko narzędzia, a nie sam sposób pracy. Inaczej jest w wypadku projektowania w technologii BIM. Rewolucja dotyczy nie tylko narzędzi, lecz też i organizacji pracy. Można powiedzieć, że o ile zwykłe oprogramowanie CAD podąża za tym, co się dzieje w tradycyjnej pracowni „na desce”, to oprogramowanie CAD pracujące w technologii BIM naśladuje to, co dzieje się u projektanta w głowie. Zamysł twórczy projektanta zamienia się w wirtualny model przyszłej inwestycji, rysunki zaś są rzeczą wtórną i powstają w znacznym stopniu samoczynnie, jako odwzorowanie wirtualnego modelu. By w pełni korzystać z zalet projektowania w technologii BIM, trzeba zorganizować pracę po nowemu. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Wydajność pracy wzrosnąć może kilkunastokrotnie. Sprawny zespół złożony z kilku projektantów wykonuje zadania realizowane dotąd przez kilkadziesiąt osób. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty, w tym także koszty zakupu sprzętu i oprogramowania (tę samą pracę można wykonać na znacznie mniejszej liczbie stanowisk komputerowych).

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (6) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy