ArchiCAD 12 - przyspieszenie w tworzeniu dokumentacji

Ocena: 0
3156
ArchiCAD to najwszechstronniejsze ze współczesnych narzędzi służących architekturze. Zoptymalizowany kod programu pozwala korzystać z pełnej mocy nowoczesnych procesorów wielordzeniowych, a nowe narzędzia znacznie przyspieszają projektowanie.

Dokument 3D wykonany w programie ArchiCAD 12
Rys. Jerzy Rusin


Dzięki przełomowemu sposobowi prezentowania dokumentacji w ArchiCAD – Dokumentom 3D (będącym uzupełnieniem i kompilacją rzutów, przekrojów i elewacji) szczegóły projektu są zrozumiałe nawet dla osób nie potrafiących czytać tradycyjnych rysunków. ArchiCAD 12 wyznacza nowe trendy w rozwoju oprogramowania CAD. Jest dobrym przykładem realizacji idei BIM (Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku).

W oparciu o projekty wykonane w ArchiCAD-zie zrealizowano już setki tysięcy inwestycji. Zebrane przy tym doświadczenia pozwalają firmie Graphisoft, ciągle doskonalić swój produkt. ArchiCAD jest kompleksowym narzędziem, niezastąpionym na każdym etapie projektowania, wspierającym zarówno sam proces twórczy, jak i techniczną stronę pracy nad dokumentacją. Jest przy tym intuicyjnie zrozumiały dla każdego architekta. Te właśnie cechy przesądziły o tak dużej popularności ArchiCAD-a wśród architektów. ArchiCAD 12 jest już dostępny w polskiej wersji językowej.


Rys. Graphisoft

SZYBKOŚĆ

Wykorzystanie procesorów wielordzeniowych
ArchiCAD 12 pozwala w pełni wykorzystać potencjał nowej generacji procesorów wielordzeniowych. Wzrost szybkości jest szczególnie widoczny podczas pracy nad złożonymi i rozbudowanymi projektami. Otwieranie dokumentów, generowanie widoków 3D i renderingów, manipulowanie modelami i przewijanie obrazu jest wielokrotnie szybsze – nawet o kilkaset procent.

Zoptymalizowane algorytmy
Zoptymalizowanych zostało szereg procedur mających szczególny wpływ na wydajność programu. Dotyczy to np. usuwania zbędnych linii i generowania wypełnień. Dzięki temu tworzenie skomplikowanych rysunków i operowanie nimi jest wielokrotnie szybsze nawet na komputerach z tradycyjnymi procesorami.

Poprawiona struktura dokumentacji
Operowanie wirtualną dokumentacją jest bardziej wydajne również dzięki efektywniejszej nawigacji pomiędzy poszczególnymi elementami projektu. Pozwala to jeszcze lepiej wykorzystać zalety projektowania w oparciu o koncepcję Wirtualnego Budynku i idee BIM.

PROJEKTOWANIE

Przegrody Strukturalne
Najczęstszym zastosowaniem nowego narzędzia Przegrody Strukturalne jest tworzenie ścian kurtynowych (stąd w angielskiej wersji ArchiCAD-a nazwa narzędzia brzmi „Curtain Wall”). Zastosowanie tego narzędzia jest jednak znacznie szersze. Tworzone formy mogą być dowolnie zorientowane w przestrzeni. Ich cechą szczególną jest powtarzalność struktury. Wykorzystując hierarchiczną strukturę obiektu można dowolnie kształtować i zmieniać zarówno cały obiekt, jak i jego poszczególne elementy.

Częściowe wyświetlanie struktury budynku
Nowa funkcja pozwala na szybką zmianę sposobu prezentowania projektu. Można np. pokazać wyłącznie elementy konstrukcji, z pominięciem warstw izolacji, elementów wyposażenia i wykończenia oraz ścian działowych (stan surowy). Pozwala to szybko przygotować zróżnicowane podkłady i pliki dla branż, rysunki dla różnych etapów wykonywania budowy, zestawienia i obmiary w stanie surowym itd.

Nowe możliwości Modułów Hotlink
Zagnieżdżone Moduły Hotlink aktualizowane są bezpośrednio z plików źródłowych. Nie jest potrzebne otwieranie i aktualizowanie połączeń. Nowy sposób zarządzania Modułami ułatwia pracę dzięki przejrzystej prezentacji hierarchii połączeń. Moduły Hotlink są nieocenioną pomocą przy projektowaniu dużych obiektów z powtarzającymi się elementami rzutów.

Ulepszony StairMaker
Możliwość zmiany najprzeróżniejszych parametrów projektowanych schodów pozwala lepiej dostosować je do indywidualnych wymagań. Sposób prezentowania schodów i ich atrybutów na rzucie może być łatwo dostosowany do zróżnicowanych lokalnych norm i zwyczajów (również polskich). Projektowanie odbywa się w sposób szybki i intuicyjny.

Nowe opcje parametrów Drzwi i Okien
Elementy Drzwi i Okien wzbogacono o nowe możliwości zmiany parametrów, co pozwala jeszcze lepiej dostosować ich wygląd i konstrukcję do specyficznych potrzeb. Dotyczy to również węgarków, glifów, parapetów, a także symboli otworów na rzucie.


Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu (Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Walas Sp. z o.o. Wrocław, arch. Zbigniew Walas, autor koncepcji i projektant - arch. Łukasz Magdziarz)
Rys. Walas


DOKUMENTACJA

Dokumenty 3D
Nowy, rewolucyjny sposób prezentowania szczegółów projektu! Dowolne widoki 3D, również cieniowane widoki przekrojowe, mogą być zwymiarowane, opisane i wzbogacone w odnośniki. Treść rysunków aktualizowana jest samoczynnie dzięki ich powiązaniu z wirtualnym modelem budowli. Dokumenty 3D integrują informacje rozproszone dotychczas na rzutach, przekrojach i elewacjach w sposób zrozumiały dla osób nie potrafiących odczytać i powiązać ze sobą tradycyjnych rysunków. Nawet niewykwalifikowany robotnik budowlany jest w stanie zrozumieć, jakie zadania stoją przed nim podczas realizacji projektu! To nowa jakość w porozumiewaniu się architekta z pozostałymi uczestnikami procesu inwestycyjnego, pozwalająca oszczędzić czas i nerwy, a także pieniądze (dzięki zmniejszeniu ryzyka pomyłek).

Ulepszone tworzenie Wypełnień
Gradientowe wypełnienia wektorowe mogą zachować kontrolowaną przezroczystość, a wypełnienia bitmapowe mogą składać się z powtarzających się obrazów (również z zachowaniem przezroczystości). Wzbogaca to możliwości graficznego opracowania rysunków, zarówno rysunków technicznych dokumentacji, jak też plansz graficznych. Możliwości graficzne ArchiCAD-a są na poziomie wyspecjalizowanych profesjonalnych programów graficznych. Nawet najbardziej złożone i wyrafinowane rysunki mogą być opracowywane wyłącznie w ArchiCAD-zie, bez konieczności korzystania z innych programów.

Funkcja Podsuń
Nowy szybki sposób przemieszczania elementów lub zbiorów elementów na rysunku. Wystarczy użyć klawisza Shift i jednego z klawiszy kierunkowych, by przesunąć zaznaczony obiekt lub obiekty o ustalony lub wskazany dystans. Funkcja ta działa nie tylko na rzutach, lecz również w oknach 3D, gdzie jest szczególnie użyteczna podczas operowania w wirtualnej przestrzeni.

Ustaw i Rozłóż
Funkcje te umożliwiają rozłożenie określonej liczby kopii wskazanych elementów wzdłuż zadanej ścieżki, linii lub osi XYZ (również w oknach 3D). Przyspiesza to pracę, ułatwiając przy tym zachowanie pełnej kontroli nad precyzyjnym rozmieszczeniem powtarzających się elementów projektu.

Zapis i odczyt DWG
Nowy mechanizm DWG zawiera rozszerzone opcje konwersji rysunków oraz elementów i obiektów przestrzennych DWG do formatu GDL ArchiCAD-a i odwrotnie. ArchiCAD zapisując pliki DWG korzysta tylko z tych atrybutów, które rzeczywiście będą wykorzystane na rysunku. Tworzone pliki są dzięki temu mniejsze, a rysunki nie zawierają nakładających się linii.

Nowe techniki wymiarowania
Techniki wymiarowania są jeszcze bardziej intuicyjne. Usytuowanie i rozmieszczenie linii wymiarowych można zmieniać „w locie”. Ułatwia to i przyspiesza opracowanie zwłaszcza tych rysunków, których elementy są usytuowane w swobodny sposób niezależnie od osi X i Y.

Nowy format zapisu plików
Nowy format plików (PMK) pozwala na swobodną pracę nad dokumentacją bez konieczności dzielenia pliku projektu na samodzielne pliki rysunków.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 1 (2) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy