Pakiet Koszt Office

Ocena: 0
13031
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom nie tylko kosztorysantów, ale także inwestorów, wykonawców i projektantów, firma Datacomp stworzyła pakiet narzędzi, dzięki którym ich praca stała się łatwiejsza, a jej wykonanie zajmuje mniej czasu.

Okno systemu Zuzia 10 - widok kosztorysu
Rys. Datacomp


W skład pakietu wchodzą aplikacje dobrze już znane użytkownikom, jak program do kosztorysowania Zuzia, do przedmiarowania metriCAD czy BUDin – program do rozliczania inwestycji budowlanej, jak również programy o nowej funkcjonalności jak PDF Kosztorys – konwerter plików pdf do Standardu Kosztorysów Budowlanych. Powyższe programy wraz z platformą CAD – 4MCAD (w wersjach: Standard, Classic i Professional) tworzą pakiet narzędzi pod nazwą Koszt Office. Poniżej krótko opisujemy poszczególne składniki.

Zuzia w wersji 10
Zuzia to obecnie jeden z popularniejszych systemów kosztorysowych na rynku. Zmiany dokonane w wersji 10, a więc nowoczesne menu w postaci wstęgi zadań, jak również większa funkcjonalność i szybkość działania programu, nie tylko podniosły komfort pracy i zadowolenie starszych użytkowników systemu, ale pozwoliły również pozyskać nowych, często zaczynających pracę w zawodzie kosztorysanta i szukających oprogramowania intuicyjnego i łatwego w obsłudze.

Podstawowe funkcje Zuzi 10 to:
  • otwartość – zapis kosztorysu w uniwersalnym formacie XML, który umożliwia komunikację z wieloma aplikacjami, a także wymianę kosztorysów z innymi programami do kosztorysowania;
  • współpraca z MS Excel – żaden inny program nie ma pełnej współpracy z tym programem. Rozbudowane możliwości eksportu wykonanego kosztorysu razem z pełnymi zestawieniami do programu Excel to dziś standard. Zuzia 10 daje użytkownikowi możliwość importu danych zapisanych w Excelu. Poprzez nowatorskie narzędzie Excel/Zuzia pozwala na proste zdefiniowanie danych, które chcemy przenieść do programu kosztorysowego. Opcja ta jest wykorzystywana podczas współpracy inwestorów i wykonawców w zakresie przekazywania danych do wyceny w otwartym, standardowym formacie;
  • raporty i wydruki – program umożliwia wydrukowanie kosztorysu w postaci różnorodnych raportów oraz w formacie pliku PDF. Format ten pozwala na sporządzenie nieedytowalnej wersji kosztorysu, a także otwarcie kosztorysu bez konieczności posiadania programu kosztorysowego lub jego przeglądarki.
Cennik on-line
Megacennik (cennik on-line) – jest to pionierskie rozwiązanie umożliwiające dostęp do cennika aktualizowanego w sposób bieżący, zawierającego aktualne ceny oraz ich jednoznaczne identyfikatory handlowe i producenta oraz różnorodne opcje handlowe. Obecnie w pełni dostępny jest cennik komponentów elektrycznych.

Rozliczanie inwestycji budowlanych
Kolejnym narzędziem z pakietu Koszt Office jest system BUDin, służący do rozliczenia inwestycji budowlanych. Zarządzanie zasobami w firmie wykonawczej wymaga prowadzenia bieżących rozliczeń realizowanych inwestycji, które uwzględniają okresy lub etapy prowadzonych robót. BUDin pozwala na rozliczenie robót po ich zakończeniu lub w formie częściowych rozliczeń podczas trwania przedsięwzięcia budowlanego. Podstawą do rozliczeń jest kosztorys ofertowy, w przypadku kontraktu obmiarowego dokonujemy rozliczenia faktycznego postępu robót każdego z elementów robót. BUDin umożliwia częściowe rozliczenie robót w postaci oceny procentowego zaawansowania robót dla poszczególnych pozycji. W programie dane wprowadza się w oparciu o pliki przygotowane w programie do kosztorysowania lub arkuszu kalkulacyjnym Excel.


Okno programu BUDin
Rys. Datacomp


System CAD
Aby umożliwić kosztorysantom szybkie wykonanie obliczeń związanych z przedmiarem, Datacomp niejako połączyła program służący do sporządzania przedmiaru metriCAD oraz nową na polskim rynku platformę CAD – 4MCAD. Dzięki takiemu połączeniu powstało narzędzie nie tylko spełniające oczekiwania użytkowników, ale również funkcjonalny produkt w dobrej cenie. MetriCAD jest nakładką na popularne systemy CAD – w tym AutoCAD i IntelliCAD (wszystkie odmiany sprzedawane w Polsce). Podstawą wykonania przedmiaru są rysunki w formie elektronicznej w formacie DWG (lub DXF). Program w znacznym stopniu automatyzuje prace rachunkowe związane z wyliczeniem i zestawieniem ilości jednostek miar robót podstawowych. W odróżnieniu od techniki klasycznej kosztorysant ma pełną kontrolę nad obliczeniami, a cały przebieg obliczeń jest przejrzyście dokumentowany, co ułatwia kontrolę i zwiększa niezawodność opracowania przedmiaru.


Okno systemu metriCAD na platformie 4MCAD
Rys. Datacomp


4MCAD to system CAD, który zdobył uznanie wielu polskich inżynierów i projektantów. Aplikacja 4MCAD charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, szybkością i stabilnością pracy. Na polskim rynku są dostępne trzy wersje: Classic umożliwiająca projektowanie 2D oraz 3D; Standard – oprogramowanie CAD 2D, wersja Classic wzbogacona o obrazy rastrowe i rendering; Professional – wersja Standard poszerzona o modelowanie bryłowe 3D, obsługę VBA, menadżera biblioteki CAD.


Rys. Datacomp


Konwerter plików
Nowa funkcjonalność w pakiecie Koszt Office to przede wszystkim program PDF Kosztorys. To nowatorskie narzędzie likwiduje uciążliwą pracę związaną z przepisaniem treści przedmiaru zapisanego w PDF (co jest powszechną praktyką w zamówieniach publicznych) do dowolnego systemu kosztorysowego lub Excel’a. Przepisanie danych odbywało się dotąd ręcznie i zabierało wiele godzin, a nawet dni. Jeśli plik *pdf powstał z drukarki pdf lub został utworzony w programie kosztorysowym to z systemem PDF Kosztorys przepisanie zajmuję tylko chwilę. Jak to działa? Program oferuje sporo szablonów przedmiarów z plików PDF z wiodących systemów kosztorysowych. Użytkownik może skojarzyć obraz PDF z wybranym szablonem, a konwersja przebiega niemal natychmiast.

(Stanisław Moryc Datacomp Sp. z o.o.)

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (10) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy