Wchodzące w skład systemu programy do kosztorysowania robót budowlanych Winbud Kosztorys Prof i Start, w ciągu roku podlegają kilkukrotnej aktualizacji. Obecnie, producent programu, firma Chandney Software wprowadziła do sprzedaży najnowszy Winbud Kosztorys w wersji 2013.30.
Winbud Kosztorys – wczytywanie cenników internetowych e-Bistyp
Rys. Chandney Software
Winbud Kosztorys pozwala na tworzenie zarówno kosztorysów uproszczonych jak i szczegółowych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Można do niego wczytać cenniki różnych wydawców. Podczas tworzenia kosztorysu cały czas jest wgląd w wartość kosztorysu, elementu i pozycji. Zestaw wydruków pozwala uzyskać przedmiar, tabelę elementów, zestawienia RMS, kosztorys ślepy, inwestorski, ofertowy, powykonawczy, wykaz materiałów inwestora oraz wiele innych. Program pozwala na import i eksport kosztorysów z innych programów do kosztorysowania oraz współpracuje z programami do harmonogramowania. Dodatkowo można również wstawić kod z wbudowanej pełnej bazy Wspólnego Słownika Zamówień na stronę tytułową kosztorysu bądź do jego elementu.
Winbud Kosztorys Start to bardzo prosty w obsłudze program do „robienia” kosztorysów. Zawiera katalogi norm budowlanych wraz z opisami technologii robót i założeniami, uzupełnione mechanizmem podpowiadania współczynników korygujących, które mogą być zastosowane do danej pozycji.
Bardziej zaawansowanym pakietem jest Winbud Kosztorys Prof. Zawiera poza rozbudowanym programem do kosztorysowania również moduły pozwalające na tworzenie dokumentacji technicznej, sporządzanie planów i szkiców, wspomagające bieżącą kontrolę kosztów prowadzonych inwestycji z podziałem na obiekty i okresy wykonawcze oraz harmonogramowanie na podstawie kosztorysów, kontrolę dostaw i zużycia materiałów na budowie.
W programie znajduje się wiele dodatkowych, zaawansowanych funkcji przydatnych doświadczonym kosztorysantom, takich jak: obliczanie czasu pracy rusztowań, kosztów transportu, przeliczanie norm i cen w przypadku zamiany jednostki, w oparciu o tabelę przeliczników jednostek, tworzenie kosztorysów wzorcowych, automatyczne tworzenie cenników rabatowych, wielowalutowość, wielowariantowość, śledzenie postępu prac przez wprowadzanie obmiarów wykonanych robót w poszczególnych okresach rozliczeniowych, określanie narzutów dla poszczególnych pozycji, automatyczne dopasowywanie stawki roboczogodziny do założonej sumy końcowej kosztorysu, porównywanie kosztorysów, możliwość łączenia kilku pozycji oraz wiele innych.
Do wprowadzonych w ostatnim czasie funkcjonalności, które wzbogaciły Windbud Kosztorys, należą m.in.:
- rozbudowa modułu służącego do importu najpopularniejszych szablonów przedmiarów i kosztorysów uproszczonych zapisanych w plikach PDF,
- dostosowanie do pracy w środowisku Windows 8,
- eksport oraz import kosztorysów w formacie FWD (obsługiwanym m.in. przez programy Kobra, Rodos i Seko Prix),
- podgląd wartości kosztorysu na bieżąco w głównym oknie programu,
- praca online z internetową bazą cenową RMS, robót jednostkowych i obiektów, maszyn i urządzeń – e-Bistyp,
- uproszczenie dostępu do założeń i wyszczególnienia robót w KNR z możliwością wydruku w kosztorysie,
- rozbudowa funkcji przeszukiwania katalogów,
- rozbudowa systemu podpowiedzi współczynników korygujących, które mogą być zastosowane do danej pozycji.
Winbud Kosztorys – przyporządkowywanie pozycji kosztorysowych do grup kosztowych, w celu uzyskania zbiorczego zestawienia kosztów WKI
Rys. Chandney Software
Tradycyjnie do programu co jakiś czas trafiają również kolejne katalogi, jak chociażby dodane w tym roku: KNR EM01 „Okablowanie strukturalne EmiterNet” (opracowanie Emiter), KNR 9-23 „Izolacje bitumiczne podziemnych elementów budowli w technologii firmy BASF” (opracowanie Orgbud-Serwis), KNR 9-24 „Ocieplenie ścian i stropów w technologii firmy BASF” (opracowanie Orgbud-Serwis), KNR BC-05 „Roboty Budowlane w systemie Murexim” (opracowanie Bistyp Consulting).
Chandney Sotware daje także możliwość skorzystania z Winbud Kosztorys w wersji online, dostępnym na zasadzie abonamentu przez platformę Oxycom. W tym przypadku praca może odbywać się na dowolnym komputerze z Internetem, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności i interfejsu programu w wersji tradycyjnej (tzw. kosztorysowanie w chmurze).
Każdy użytkownik, który chciałby na bieżąco aktualizować swój Winbud może skorzystać z usługi Serwis Plus, która obejmuje roczny abonament gwarantujący dostęp do najnowszych wersji. Teraz aktualizacje „ściągają się” jeszcze szybciej.
Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 3-4 (18) 2013