Kompleksowy system kosztorysowania Kobra 9.1

Ocena: 0
2236
Kobra w wersji 9.1 to niezastąpione narzędzie dla każdego inwestora, również udzielającego zamówień publicznych, wykonawcy, projektanta, rzeczoznawcy majątkowego, kredytodawcy, ubezpieczyciela. Program służy do kosztorysowania szczegółowego oraz uproszczonego.

Kobra 9.1 - baza cenowa
Rys. Orgbud-Serwis

Z pomocą Kobry możliwe jest skalkulowanie kosztów przedsięwzięcia budowlanego na etapach przedprojektowych, w oparciu o wskaźniki cenowe robót. Program pozwala na szybkie sporządzanie kosztorysów inwestorskich, ofertowych i powykonawczych oraz wyceny szacunkowe z zakresu wszelkich robót budowlano-montażowych, instalacyjnych, elektrycznych oraz pozostałych branż.

Program Kobra umożliwia pracę na rozbudowanych zbiorach cenowych aktualizowanych co kwartał. Istnieje również możliwość zaimportowania ich do większości programów występujących na rynku. W skład baz cenowych wchodzą:
  • ceny materiałów i pracy sprzętu (wydawnictwo ICCP),
  • stawki robocizny oraz narzuty (wydawnictwo BCB),
  • ceny robót inwestycyjnych: budowlanych – ICRB, instalacyjnych – ICRI, elektrycznych – ICRE, sieci wod.-kan., gaz, i c.o. – ICRS, drogowych – ICRD, energetycznych – ICREn, wyburzeniowych – ICRW, zakładania i konserwacji zieleni – ICRZ,
  • ceny robót remontowych: budowlanych – ICRRB, instalacyjnych – ICRRI, elektrycznych – ICRRE,
  • ceny asortymentów robót (wydawnictwo – ICAR),
  • wskaźniki do wyceny elementów robót inwestycyjnych i remontowych w podziale dla obiektów kubaturowych i nie kubaturowych (wydawnictwo – IWNB).
Kobra umożliwia równoczesne porównywanie informacji cenowych pochodzących z różnych źródeł i z różnego poziomu cenowego. W trakcie pracy widoczna jest zawsze aktualna wartość wycenianych robót budowlanych, jak również wartość wydzielonego stanu czy elementu. Program zapewnia szybką przecenę w oparciu o dowolnie wybrany poziom cenowy z możliwością użycia własnych cenników materiałów oraz robót. Funkcja automatycznego przenoszenia cen materiałów oraz sprzętu z kosztorysu do cenników robót ułatwia tworzenie własnych, aktualnych baz cenowych.

Wersja 9.1 programu pozwala inwestorom jak i wykonawcom na szybką i skuteczną aktualizację wcześniej wykonanych wycen. Bogaty zestaw wskaźników, opracowanych na różnych stopniach szczegółowości i w różnych układach, zapewnia uzyskanie rzetelnej wiedzy o koszcie inwestycji.


Kobra 9.1 - podgląd kosztorysu
Rys. Orgbud-Serwis

NOWE FUNKCJE KOBRY 9.1
Program wyposażono w najnowszą wersję Wspólnego Słownika Zamówień (CPV), zgodnie z Rozporządzeniem Komisji WE – nr 213/2008 – z 28 listopada 2007 r. Umożliwiono tworzenie pozycji kosztorysowej na bazie czynnika produkcji z „własnych” lub „dyskietkowych” cenników RMS. Przy skorzystaniu z tej funkcji do kosztorysu dopisana zostanie pozycja „szczegółowa” z nazwą wybranego czynnika oraz jego jednostką miary. Do wnętrza takiej pozycji wpisany jest automatycznie wskazany czynnik RMS.

Wprowadzono funkcję zerowania wszystkich cen w kosztorysie, łącznie z pozycjami ukrytymi. Dotyczy to: cen robót, cen czynników produkcji RMS, jednostkowych składników kosztowych RMS, narzutów, stawek, VAT, dodatków procentowych oraz kwotowych, waluty i przelicznika waluty. Umożliwiono otwarcie „bieżącej” bazy katalogowej lub bazy cen robót, przez naciśnięcie klawisza „+” przy „pustym” polu przewidzianym na symbol pozycji.

Pozostałe funkcje systemu:
  • praca z wieloma różnymi bazami cen (począwszy od cen czynników produkcji RMS, przez ceny robót do cen zagregowanych robót, elementów oraz obiektów),
  • obsługa zróżnicowanej bazy normatywnej i bazy cenowej, przy jednoczesnym zapewnieniu ich spójności,
  • równoczesne porównywanie informacji cenowych pochodzących z różnych źródeł i z różnego poziomu cenowego,
  • łatwa przecena kosztorysu i czynników RMS (szczególnie przydatna opcja przy pertraktacjach cenowych prowadzonych między inwestorem a wykonawcą),
  • swoboda kształtowania wydruków w ramach założonych w systemie parametrów i eksport wydruków do Ms Word,
  • współpraca z arkuszem kalkulacyjnym Ms Excel,
  • import rysunków i grafiki,
  • eksport oraz import kosztorysów zapisanych w formacie ATH,
  • zapewnia możliwość eksportu danych do programu Planista.
Wśród funkcji ponad standardowych wymienić należy: szacowanie przerobu, elementy planowania w czasie, oznaczenia podwykonawców, wielowariantowe przeceny.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy