Na rynku istnieje wiele programów do kosztorysowania. Czym się różnią? Które lepiej zdadzą egzamin w firmie? Jakimi kryteriami posługiwać się podczas ich wyboru?
Wygląd programu Winbud Kosztorys Prof. W lewym górnym oknie widać tworzony kosztorys, w prawym bazę KNR, w dolnym panel edycyjny. W porównaniu z wersją Winbud Kosztorys Start można tu znaleźć m.in. zakładki: Warianty, Zaawansowania, Rusztowania, Transport
Rys. Chandney Software
Ogólna tendencja na rynku pokazuje, że istnieją dwie grupy programów do kosztorysowania: programy, które są prostymi „liczydłami” zawierającymi bazę KNR oraz rozbudowane pakiety budowlane, które nie tylko mogą służyć do zrobienia zaawansowanego kosztorysu inwestorskiego lub ofertowego, ale również pozwalają na zarządzanie budową lub inwestycją, zrobienie harmonogramu robót, współpracują z programami magazynowymi i księgowymi.
Prześledzimy różnice miedzy tymi dwoma grupami programów na przykładzie produktów firmy Chandney Software: Winbud Kosztorys Start oraz Winbud Kosztorys Prof.
Pierwszy z nich to bardzo prosty w obsłudze program do robienia kosztorysów. Jak każdy program zawiera katalogi norm budowlanych wraz z opisami technologii robót i założeniami (KNR, KNNR, KSNR, Wacetob, PKZ, KNCK, KNP). Pozwala na tworzenie zarówno kosztorysów uproszczonych jak i szczegółowych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Możemy do niego wczytać cenniki takie jak: Bistyp, Sekocenbud, Orgbud, Intercenbud. Podczas tworzenia kosztorysu mamy cały czas wgląd w wartość kosztorysu, elementu i pozycji. Bogaty zestaw wydruków pozwala uzyskać przedmiar, tabela elementów, zestawienia RMS, kosztorys ślepy, inwestorski, ofertowy, powykonawczy, wykaz materiałów inwestora oraz wiele innych. Program pozwala na import i eksport kosztorysów z innych programów do kosztorysowania oraz współpracuje z programami do harmonogramowania. Dodatkowo można również wstawić kod z wbudowanej pełnej bazy Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) na stronę tytułową kosztorysu bądź do jego elementu. Istnieje też możliwość wprowadzenia i wydruku opisu specyfikacji technicznej do każdej pozycji, przy pomocy programu SekoSpec.
Drugi z wymienionych programów, Winbud Kosztorys Prof. to zaawansowany pakiet budowlany zawierający poza rozbudowanym programem do kosztorysowania również moduły pozwalające tworzyć dokumentację techniczną, sporządzać plany i szkice (Winbud Rysunek), wspomagać bieżącą kontrolę kosztów prowadzonych inwestycji z podziałem na obiekty i okresy wykonawcze (Winbud Inwestycja) oraz harmonogramować na podstawie kosztorysów, kontrolę dostaw i zużycia materiałów na budowie (Winbud Harmonogram).
Rysunek podpięty do kosztorysu wykonany w Winbud Prof.
Rys. Chandney Software
Program zawiera wiele dodatkowych, zaawansowanych funkcji przydatnych doświadczonym kosztorysantom, takich jak: obliczanie czasu pracy rusztowań, kosztów transportu, przeliczanie norm i cen w przypadku zamiany jednostki, w oparciu o tabelę przeliczników jednostek, tworzenie kosztorysów wzorcowych, automatyczne tworzenie cenników rabatowych, wielowalutowość, wielowariantowość, śledzenie postępu prac przez wprowadzanie obmiarów (procentowo i ilościowo) wykonanych robót w poszczególnych okresach rozliczeniowych, określanie narzutów dla poszczególnych pozycji, automatyczne dopasowywanie stawki roboczogodziny do założonej sumy końcowej kosztorysu, porównywanie kosztorysów, możliwość łączenia kilku pozycji oraz wiele innych.
Wprowadzanie stopnia zaawansowania postępu robót w Winbud Prof.
Rys. Chandney Software
Dla osób mających mniejsze doświadczenie, bądź firm sporządzających kosztorysy sporadycznie, lepszy będzie Winbud Kosztorys Start. Osoby pracujące codziennie na oprogramowaniu do kosztorysowania, pragnące wykorzystywać dodatkowe funkcje programu oraz firmy szukające kompleksowego systemu wspomagającego prowadzenie budowy, powinny wybrać Winbud Kosztorys Prof.
Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008