Producenci programów do kosztorysowania rokrocznie wprowadzają zamiany i uzupełnienia w swoich produktach, wypuszczają kolejne wersje znanych i popularnych programów. Wprowadzają również całkowicie nowe produkty. Poniżej pokazujemy co w tym temacie pojawiło się i zmieniło w okresie od kwietnia 2008 do kwietnia 2009 roku.
Z pomocą programu Kobi można wyliczyć przybliżony (z dobrą dokładnością) koszt budowy domu jednorodzinnego, bliźniaka, czy segmentu w zabudowie szeregowej
Rys. Athenasoft
Norma i Kobi
Autorzy programu do kosztorysowania Norma Pro warszawskiej firmy Athenasoft ciągle go unowocześniają.
Katalogi nakładów rzeczowych zawierają nie tylko tablice normatywów zużycia czynników produkcji budowlanej. Są tam jeszcze informacje o szczególnych warunkach wykonania robót i wskazówki mówiące o tym jak je uwzględnić w kosztorysie. W zwykłym programie można wynikającą z tego korektę nanosić ręcznie. W Normie wprowadzono możliwość automatycznej zmiany danych pozycji. Następnym krokiem jest umożliwienie automatycznego łączenia pozycji dodatkowej z podstawową w jedną. Dzięki temu kosztorysant nie musi wczytywać się w część opisową katalogu, żeby następnie pracowicie nanosić poprawki do pozycji standardowej. Dla wygody inspektorów nadzoru wprowadzono możliwość sprawdzania kosztorysu. Funkcja ta pozwala na porównywanie pozycji kosztorysu z pozycjami w katalogach w dowolnym, określanym przez użytkownika zakresie, a w połączeniu z funkcją rejestracji zmian, na dokonanie wydruku z uwidocznionymi poprawkami. Bardzo wygodna jest dla użytkowników możliwość tworzenia kosztorysów wariantowych, co pozwala decydentowi na błyskawiczne podejmowanie decyzji o wyborze wariantu na podstawie informacji o tym, jakie będą skutki finansowe.
Użytkownicy programu otrzymują na bieżąco wszystkie nowości po wykupieniu abonamentu na kwartalnik „Buduj z Głową”, który oprócz ciekawych artykułów i pełnej informacji prawnej (wszystkie akty prawne dotyczące budownictwa w najbardziej aktualnych wersjach) zawiera też aktualizacje programów, z których każda oferuje nowe lub udoskonalone funkcje. W dwóch ostatnich numerach dodano m.in.:
- uśrednianie cen wprowadzanych z cennika, która to funkcja pozwala na wprowadzenie z cennika ceny średniej materiału wyliczonej na podstawie kilku zaznaczonych przez użytkownika;
- funkcję wyłączania/włączania szukania cen, która pozwala za naciśnięciem przycisku na rezygnację z przeszukiwania cennika w trakcie wprowadzania kolejnych pozycji. Cennik ten włączamy po wprowadzeniu wszystkich pozycji;
- nowe tablice przeliczników obmiarowych, dzięki czemu można szybko przeliczyć np. powierzchnię malowanego kształtownika na podstawie jego długości w konstrukcji;
- sumowanie obmiarów jednakowych pozycji, co jest bardzo przydatne przy łączeniu kosztorysów cząstkowych w jeden;
- możliwość określania obmiaru w pozycjach określających czas pracy rusztowań;
- zwiększenie możliwości szybkiego zaznaczania pozycji, dzięki czemu można bardzo łatwo odszukać w kosztorysie wszystkie pozycje, które mają jakąś wspólną cechę, np. zostały dla nich określone narzuty indywidualne.
Kolejnym programem firmy Athenasoft jest Kobi. Każdy, kto ma chociaż ogólne pojęcie o technice budowlanej może z pomocą tego programu wyliczyć przybliżony (z dobrą dokładnością) koszt budowy domu jednorodzinnego, bliźniaka, czy segmentu w zabudowie szeregowej. Kobi nie wymaga podawania szczegółowych obmiarów. Wystarczy, że podamy podstawowe parametry takie jak powierzchnia użytkowa i całkowita, wybierzemy technologię wykonania i uzyskamy wartość kosztów budowy. Program pozwala na określenie lokalizacji geograficznej budynku. Wiadomo przecież, że inne będą koszty budowy na południu kraju, a inne na północy. Wiąże się to z lokalnymi cenami materiałów i robocizny, a także chociażby z dostępnością kruszywa.
Trzy aktualizacje Winbuda
Chandney Software w ciągu ostatniego roku udostępnił użytkownikom trzy aktualizacje programów Winbud Kosztorys Start i Prof (aktualnie w sprzedaży znajduje się Winbud Kosztorys wersja 2009.10), zawierające nowe katalogi norm oraz nowe funkcje.
Nowym programem, który znalazł się w ofercie jest Act! by Sage – system zarządzania kontaktami z klientami (CRM). Umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom podnoszenie efektywności obsługi oraz skuteczności zarządzania procesami sprzedażowymi. Systematyzuje wiedzę o relacjach z klientami i ułatwia planowanie działań komunikacyjnych.
System Winbud wzbogacił się o następujące nowe funkcje:
- optymalizacja pracy systemów w środowisku Windows Vista,
- eksport cenników materiałów i sprzętu utworzonych w programie Winbud do formatu txt,
- optymalizacja obługi tworzenia katalogów własnych,
- dostosowanie do rozporządzenia Komisji WE nr 213/2008 w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) z 15 września 2008 r.,
- możliwość zaznaczenia i usunięcia kilku pozycji równocześnie (tzw. multiselekt) w wersji Prof,
- nowe szablony wydruków, grupowane w zależności od formatu (doc, txt, html...),
- optymalizacja importu/eksportu kosztorysów z/do innych programów kosztorysowych.
Winbud. Zakładka „Zaawansowanie” - rozliczanie wykonanych robót
Rys. Chandney Software
Chandney Software oferuje także cały szereg programów wspomagających kosztorysowanie, dostępnych w zaktualizowanych wersjach. Są to: Winbud Rysunek – przygotowywanie szkiców i rysunków technicznych, które mogą być dołączane do kosztorysu; Winbud Inwestycja – wystawianie protokołów odbioru na podstawie kosztorysu i stopnia wykonania robót; Winbud Harmonogram – harmonogramowanie; Symfonia Start – zestaw programów do zarządzania małą firmą, prowadzącą księgowość uproszczoną; Symfonia Premium – zestaw programów do średniej wielkości przedsiębiorstw, prowadzących pełną księgowość, zarządzających kilkoma magazynami.
Chandney Software oferuje również usługi (po wykupieniu rocznego abonamentu), które zapewniają dostęp do najnowszych wersji programów: Serwis Plus – dla programów Winbud, Symfopakiet Plus – dla programów Symfonia.
Dziewiąta Zuzia
System kosztorysowy Zuzia9 firmy Datacomp wzbogacił się o rozszerzone możliwości tworzenia przedmiarów (współpraca z programem do przedmiarowania metriCAD). Program pozwala tworzyć pozycje scalone, składające się z dowolnych pozycji kosztorysowych lub dowolnych składowych części kosztorysu. Scalanie odbywa się na różnych poziomach agregacji. Utworzona pozycja scalona ma własny opis i obmiar, a jej wartość jest równa sumie wartości pozycji wchodzących w jej skład. Pozycja scalona pozwala na ukrycie szczegółowych kalkulacji z równoczesnym zachowaniem informacji w jaki sposób dane pozycje zostały wyliczone. Pozycje scalone w kosztorysie można zapisać jako cennik robót zawierający opis technologiczny oraz cenę jednostkową danej roboty. Utworzony w ten sposób Cennik Scalony, pozwala na zastosowanie otrzymanej wartości w późniejszych wycenach robót lub obiektów. Daje możliwość tworzenia w kosztorysie pozycji wariantowych, które umożliwiają przedstawienie alternatywnych technologii lub systemów wykonania danej roboty. Wariantowanie może być wykonane dla pozycji, elementu lub rozdziału. Wprowadzenie wariantu umożliwia przedstawienie w jednym kosztorysie różnych rozwiązań technologicznych lub systemowych dopasowanych do wytycznych inwestora dotyczących parametrów jakościowych i finansowych. W kosztorysie dana robota może być przedstawiona w różnych wersjach realizacji. Decyzję co do wyboru określonej wersji można podjąć w każdej chwili opracowywania kosztorysu przez wybranie odpowiedniego wariantu.
Funkcja dopisywania wybranych obcych nakładów z zakładki zestawienia
Rys. Datacomp
Zuzia9 pozwala na zapis kosztorysu w uniwersalnym formacie XML oraz na eksport kosztorysu razem z pełnymi zestawieniami do programów MS Excel, MS Word, Open Office. Przez import plików kosztorysów innych programów (m.in. Norma, Rodos, Winbud) odczytuje informacje zawarte w kosztorysie i udostępnia je do pełnej edycji w programie. Umożliwia wydrukowanie kosztorysu w postaci różnorodnych raportów oraz w formacie PDF.
Istnieje także możliwość porównywania w programie dwóch kosztorysów. Pozwala to na automatyczne sprawdzenie zgodności kosztorysów w zakresie obmiarów, cen środków i zgodności pozycji. Na tej podstawie program tworzy kosztorys porównawczy, zawierający wszystkie pozycje obu kosztorysów z odpowiednio zaznaczonymi zmianami w stosunku do kosztorysu oryginalnego.
Zuzia9 daje możliwość zarządzania kosztorysami. Typowe działania to: włączenie kosztorysu składowego w całości do nowego kosztorysu, sporządzenie kosztorysów dla różnych wariantów, połączenie kosztorysów opracowanych przez kosztorysantów różnych branż (ogólnobudowlanych, elektrycznych, instalacyjnych) lub dla poszczególnych modułów obiektu w jeden kosztorys.
Zuzia9 pozwala tworzyć kosztorysy złożone, mogą one zawierać rozdziały wewnętrzne i rozdziały zewnętrzne – kosztorysy proste tworzone przez innych użytkowników. Kosztorysy proste w kosztorysie złożonym umieszczane są jako rozdziały. Przy takim wykorzystaniu kosztorysu złożonego istnieje połączenie „on-line” między nimi. Zmiany w kosztorysie składowym są automatycznie nanoszone w kosztorysie złożonym, a zmiany dokonane w kosztorysie złożonym natychmiast zostają naniesione w kosztorysie składowym. Opcja ta znakomicie ułatwia zarządzanie kosztorysami.
Podczytywanie stawek robocizny oraz kosztów zakupu z zaimportowanych cenników
Rys. Datacomp
Datacomp oferuje także nowe wersje programów metriCAD i BUDin.
System metriCAD przeznaczony jest dla kosztorysantów, architektów i projektantów. Koncepcja obliczeń parametrów geometryczno-ilościowych do przedmiaru oparta jest nie na zasadzie automatu (zliczaniu wszystkiego po kolei jak robią to systemy architektoniczne) lecz na zasadzie świadomego wspomagania decyzji kosztorysanta lub projektanta. metriCAD jest systemem pracującym w środowisku BricsCAD, InetiCAD, AutoCAD, ZwCAD. Podstawą sporządzenia przedmiaru jest dokumentacja elektroniczna w formacie pliku DWG. Rezultat obliczeń może być przesłany do Excela lub przez plik tekstowy do dowolnego systemu kosztorysowego. Obecnie plik ten jest automatycznie obsługiwany przez system kosztorysowy Zuzia.
System BUDin służy do rozliczania inwestycji budowlanych. Rozliczanie robót może być dokonane po ich zakończeniu jak również w formie częściowych rozliczeń w trakcie trwania przedsięwzięcia budowlanego. Podstawą do rozliczeń jest kosztorys ofertowy (w przypadku kontaktu obmiarowego), w odniesieniu do którego dokonujemy rozliczenia faktycznego postępu robót każdego z elementów robót. Wykaz robót wykonanych w danym okresie rozliczeniowym stanowi podstawę, umożliwiającą wystawienie przez wykonawcę faktury. System BUDin pozwala na częściowe rozliczenie robót w postaci oceny procentowego zaawansowania robót dla poszczególnych pozycji. Takie rozliczenia w razie potrzeby można stosować dla kontraktów ryczałtowych.
Edbud Kosztorys 3.20.9
W skład pakietu Edbud oferowanego przez MTM Digital Usługi Informatyczne, oprócz modułu Kosztorys, wchodzą moduły: Obmiar, Szkic, Faktura, Kontakt, Archiwum. Edbud współpracuje z innymi systemami do kosztorysowania (wymiana dokumentów) oraz z programami do harmonogramowania.
Program jest aktualizowany cztery razy do roku (co kwartał). Aktualizacji podlega sam program, jak również baza normatywna (katalogi nakładów rzeczowych i inne), sprzedawana wraz z programem.
Edbud Kosztorys 3.20.9. Globalne ustawienie numeru specyfikacji technicznej dla wszystkich zaznaczonych pozycji
Rys. MTM Digital
Edbud Kosztorys 3.20.9. Wyszukiwanie składników RMS z określonego przedziału cenowego
Rys. MTM Digital
Nowe funkcje, które znalazły się w najnowszej wersji programu to:
- nowy Wspólny Słownik Zamówień (CPV),
- globalne ustawienie numeru specyfikacji technicznej dla wszystkich zaznaczonych pozycji,
- wyszukiwanie składników RMS z określonego przedziału cenowego,
- globalna zamiana pozycji o danym kodzie na inne,
- słownik dodatkowych kosztów,
- wprowadzanie podatku ryczałtowego,
- wyróżnianie kolorem kolumn: Wartość i Cena jednostkowa,
- osobna kolorystyka dla podrozdziałów,
- narzędzie do czyszczenia rejestru w zakresie ustawień wydruku,
- globalne ustawianie mnożnika dla obmiaru,
- nowe szablony eksportu danych do HTML,
- wydruk zestawienia RMS z sumowaniem grupami składników wg kodów grup materiałowych,
- import numeru specyfikacji technicznej w kosztorysach importowanych z formatu ATH.
Do programu dołączono także nowe katalogi: KNR 0915 – Roboty izolacyjne w systemie Bezpieczny Fundament Icopal, KNR 0917 – Roboty murowe w systemie H&H, KNR BC01 – Roboty budowlane w systemie Ytong – wydanie II, KNR C-01 – Roboty budowlane wykonywane w technologiach i materiałach marki Ceresit i Thomsit, KNR 1306 – Roboty elektryczne i teletechniczne w podziemiach kopalń.
Kobra 9.2 – sterowanie wydrukami
Zespół Orgbud–Serwis przygotował nową wersję systemu kosztorysowego Kobra – 9.2.
Zasadnicza zmiana, jaka znalazła się w programie związana jest ze sposobem sterowania wydrukami, co podyktowane zostało wzrostem liczby wydruków oraz parametrów z nimi związanych. W miejsce zakładki „Wydruki” wprowadzono nowe, dowolnie skalowane okno wyboru oraz zmiany ustawień parametrów wydruku. Okno to posiada szereg specjalizowanych paneli ułatwiających proces przeglądania oraz doboru parametrów wydruków. Dostęp do okna wydruków zapewniono praktycznie z każdej zakładki kosztorysu. Wszystkie parametry związane z procesem drukowania są dostępne z poziomu tego jednego „uniwersalnego” okna. Wprowadzono możliwość zapamiętania wprowadzonych ustawień. Użytkownik może opracować szereg różnych wariantów wydruków powiązanych z ich parametrami i zapamiętać je jako własny „wzorzec”, nadając takiemu zestawowi indywidualną nazwę – przykładowo „Kosztorys inwestorski”.
Omawiane okno posiada szereg wydzielonych paneli:
- Panel wyboru rodzaju wydruku/zestawienia. Tutaj dokonujemy wskazania/wyboru rodzaju wydruku;
- Panel parametrów, w którym widoczne są indywidualne parametry związane z konkretnym wskazanym rodzajem wydruku. Tutaj dokonujemy selekcji parametrów „szczegółowych” związanych z danym wydrukiem;
- Panel parametrów wspólnych procesu drukowania. Dokonujemy w nim wyboru parametrów dotyczących wszystkich lub wielu wydruków – np. druk w kolorze, drukowanie logo, drukowanie informacji o VAT itp.;
- Panel parametrów opisowych, posiadający dwie „zakładki”. Jedna z zakładek prezentuje parametry opisowe związane z wybranym wydrukiem, druga dotyczy wspólnych parametrów opisowych. Dokonujemy tutaj zmiany treści „opisowych” pojawiających się na wydrukach. Dotyczy to takich parametrów jak: nazwy wydruków, nazwy podawanych określeń, niektórych nazw pojawiających się w nagłówkach tabel itp.
Wydruki zostały ułożone w takiej kolejności, aby po wydrukowaniu stanowiły uporządkowany komplet dokumentów.
Producent umożliwił także wprowadzanie cen RMS o wielkości do 10 mln zł.
Kobra 9.2. Podgląd bazy cenowej obiektów
Rys. Orgbud-Serwis
Kobra 9.2. Podgląd bazy cenowej robót
Rys. Orgbud-Serwis
Użytkownicy programu Kobra skorzystać mogą z pięciu nowych katalogów: KNR 9-15 roboty: KNR 9-15 Roboty izolacyjne w systemie „Bezpieczny Fundament Icopal”, KNR 9-17 Roboty murowe w systemie H+H, KNP 2 Roboty ogólnobudowlane – stan surowy, KNP 3 Roboty ogólnobudowlane – stan wykończeniowy, KNP 17 Roboty mostowe i fundamentowe.
Co kwartał na stronach Orgbud-Serwis zamieszczane są aktualne bezpłatne informacje o cenach materiałów wybranych producentów. Również co kwartał dla użytkowników programów kosztorysowych dostępnych na rynku wydawane są publikacje cenowe w postaci Serwisu Informacji Cenowych Budownictwa w wersji elektronicznej oraz książkowej.
SeKo wersja 3.2
Koniec 2008 roku przyniósł ze sobą kolejną aktualizację programów OWEOB Promocja – SeKo Prix oraz SeKo Smart – tym razem do wersji 3.2. W tej wersji zostały usprawnione następujące funkcje – m.in. aktualizowanie ilości w zestawieniu R, M i S przy wymianie składnika z przeliczeniem jednostki miary, wybór ceny z bazy BCP, dodano aktualizację wiersza przedmiaru, gdy nie zmienia się ilości wynikowej.
Dla zapewnienia pełnej zgodności z najnowszymi wersjami systemu Windows została zmieniona lokalizacja folderów zawierających pliki użytkownika – takie jak kosztorysy, kopie zapasowe, pliki eksportowane. Zostały one przeniesione do folderu „Moje dokumenty”, gdzie został stworzony podfolder „SeKo Prix” (lub „SeKo Smart” w zależności od programu). Dane dotyczące konfiguracji programu zostały przeniesione z pliku sekoprix.ini do rejestru systemowego, a lokalizacja folderu plików tymczasowych programu jest taka sama, jak określa to system operacyjny.
Zmiany nie ominęły interfejsu użytkownika. W odpowiedzi na sygnały użytkowników skrócono listę przycisków poleceń w menu, grupując je w grupy do wyboru poziomu agregacji oraz do wstawiania działu, pozycji oraz nakładu.
Nowych funkcji doczekały się też zestawienia robocizny, materiałów i sprzętu. Pojawiła się możliwość zerowania cen w aktywnym zestawieniu, co w połączeniu z tworzeniem zestawienia dla zaznaczonych składników pozwala na zerowanie cen jedynie w wybranych pozycjach lub działach.
Kolejną funkcją związaną z zestawieniami jest możliwość zamiany składnika (robocizny, materiału lub sprzętu) na inny składnik występujący w tym samym zestawieniu. Dostępna jest ona po kliknięciu przycisku „Wybierz źródło danych” w ostatniej kolumnie tabeli zestawień.
Po wybraniu polecenia „Zamień składnikiem zestawienia...” pojawia się nowe okno. W górnej jego części pokazany jest bieżący składnik, poniżej zaś lista pozostałych składników zestawienia, spośród których można wskazać składnik, na który chce się dokonać wymiany.
Kolejną funkcją SeKo związaną z zestawieniami jest możliwość zamiany składnika (robocizny, materiału lub sprzętu) na inny składnik występujący w tym samym zestawieniu
Rys. OWEOB Promocja
Nowej formy doczekały się też okna przeglądania i edycji kartoteki RMS oraz kartoteki jednostek miary. W kartotece RMS wprowadzono do nich możliwość wyszukiwania na podstawie początku lub dowolnej części symbolu klasyfikacyjnego (ETO lub KMB) oraz nazwy. Dostępne jest również filtrowanie według podanego fragmentu nazwy bądź początku symbolu oraz zgodnie z wybranym typem składnika (R, M, S). W kartotece jednostek miary wyszukiwać można ze względu na symbol lub nazwę, a filtrować według fragmentu nazwy jednostki miary. W obydwu tych kartotekach mamy możliwość dowolnego sortowania przez klikanie na nagłówkach kolumn.
Rys. OWEOB Promocja
Ostatnią z nowości w programie jest bardzo rozbudowana funkcja przeszukiwania kosztorysu. Docenią ją na pewno osoby sporządzające duże kosztorysy. Wywołać ją można, wybierając polecenie „Znajdź” z menu „Edycja” i tylko od użytkownika zależy, czy wyszukiwanie będzie prowadzone w działach, pozycjach, nakładach, czy we wszystkich tych rodzajach składników łącznie.
Wyszukiwanie działa zarówno w nazwie, jak i w kodzie (podstawie wyceny, symbolu klasyfikacyjnym), przy czym istnieje możliwość odnajdowania zarówno początku, jak i dowolnej części wybranego pola. Program umożliwia przeszukiwanie od początku kosztorysu (przycisk „Znajdź”), jak również od aktualnej pozycji w kosztorysie (przycisk „Następny”).
Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (3) 2009