Profesjonaliści w każdym calu

Ocena: 0
521
Jedną z firm, z którą nasze wydawnictwo współpracuje od wielu lat jest Athenasoft, uznany polski producent programów dla branży budowlanej. Jest też jedną z pierwszych, którą postanowiliśmy odwiedzić, a nasza wizyta wypadła dokładnie w Mikołajki.

Okazała siedziba Athenasoft przy ul. Leszczynowej 7 w Warszawie
Fot. Informatyka w Budownictwie


Athenasoft ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku oprogramowania dla budownictwa. Profesjonalne podejście do klienta widoczne jest niemalże od „samych drzwi”.

Chociaż w obecnej lokalizacji firma znajduje się już od kilku lat, przypominamy, że siedziba mieści się przy ul. Leszczynowej 7 w Warszawie. Okazały budynek o powierzchni prawie 470 m kw. jest jej własnością.

Zostaliśmy miło przyjęci przez prezes zarządu Lidię Kuczmierowską, a naszym „opiekunem” w czasie pobytu była Marta Kowalec – członek zarządu i zarazem kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu. Nowy zarząd funkcjonuje w Athenasoft od połowy 2010 roku. Postawił przed sobą trzy główne cele, które z powodzeniem realizuje – rozwój oprogramowania do kosztorysowania, rozwój aplikacji do zarządzania w budownictwie (Capital, Nieruchomość Pro) oraz rozwój programów do obsługi inwestycji publi-cznych (Viking), w przygotowaniu kolejne aplikacje. W trakcie prac koncepcyjnych są też projekty związane z mobilnym kosztorysowaniem i technologią BIM. Trwają prace nad rozwojem serwisu internetowego „Buduj z Głową”, który ze zbioru artykułów, ukazujących się w wydawanym pod tym samym tytułem kwartalniku dla kosztorysantów, staje się prawdziwą bazą wiedzy. Ciągłym udoskonaleniom podlega także internetowa baza cen Intercenbud. W I kwartale 2011?r. zostanie wzbogacona m.in. o tzw. „zieloną strefę”, tj. ceny ekologicznych materiałów budowlanych oraz usług związanych z gospodarką odpadami.


Od połowy 2010 roku Athenasoft ma nowy zarząd (od prawej) Lidia Kuczmierowska – prezes zarządu i Marta Kowalec - członek zarządu/kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu
Fot. Informatyka w Budownictwie


W Athenasoft pracuje obecnie 40 osób, z czego 23 na etacie. Wśród nich jest aż 12 programistów. Na potrzeby firmy pracuje także grupa testerów.

Co firma ma do zaoferowania? Blisko 20 różnego rodzaju programów i modułów rozszerzających. Te najpopularniejsze i najbardziej znane to m.in.: programy do kosztorysowania Norma (Norma Standard, Norma Pro), dostępne także w ramach wzbogaconego o dodatkowe aplikacje zestawu pn. System Athena; aplikacja wspomagająca sporządzanie przedmiarów oraz projektowanie – CAD Rysunek, przeznaczony do obliczania wartości kosztorysowej inwestycji Viking, a także system do zarządzania firmą budowlaną Capital oraz adresowana do zarządców nieruchomości Nieruchomość Pro. Dobiegły także końca prace nad Normą Expert, która powstała w nowej technologii, co niewątpliwie umacnia pozycję firmy na rynku oprogramowania dla budownictwa. Przeprowadzone badania i testy z udziałem użytkowników przyczyniły się do wprowadzenia zmian w programie ukierunkowanych na poprawę jego funkcjonalności oraz zwiększenie wygody obsługi. Jest to więc nowoczesny program o szerokim spektrum możliwości, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających kosztorysantów.

Chcący kupić wyżej wymienione programy mają do wyboru trzy opcje: mogą skorzystać ze sklepu internetowego, zgłosić się do jednego z 30 dystrybutorów rozlokowanych na terenie kraju, lub udać się do sklepu znajdującego się w siedzibie głównej. W tym ostatnim przypadku warto wcześniej zajrzeć na stronę internetową firmy, gdzie znajdują się szczegółowe wskazówki odnośnie dojazdu. Sklep czynny jest w godzinach pracy firmy – od 8.30 do 17.


W czasie naszej wizyty trafiliśmy na jedno ze szkoleń organizowanych w ramach Akademii Athenasoft
Fot. Informatyka w Budownictwie


Kolejnym znanym produktem jest baza cen Intercenbud dostępna w Internecie i na płytach CD. Według informacji przekazanych przez kierownika Projektu Intercenbud – Askaniusza Górowskiego, strona Intercenbudu odnotowuje ponad 100 tys. odsłon miesięcznie, zarejestrowanych jest na niej 15 tys. użytkowników i 320 dostawców cen.

Wielokrotnie na łamach „Informatyki w Budownictwie” i miesięcznika „Forum Budowlane” wspominaliśmy o Akademii Athenasoft. Ma ona siedzibę właśnie na ul. Leszczynowej. Dysponuje odpo-wiednio wyposażoną salą konferencyjną, w której prowadzone są szkolenia. Kursy trwają zazwyczaj od 2 do 4 dni. Odbywają się w trybach otwartych i zamkniętych, w grupach liczących od 8 do 14 osób. Najbliższe, dotyczące kosztorysowania w programie Norma Pro, odbędą się w Warszawie (24–27.01.2011?r.) i w Szczecinie (31.01–02.02.2011 r.). Warto zwrócić uwagę, iż szkolenia te – jako objęte akredytacją MEN – są zwolnione z VAT. Również pod koniec stycznia, w Warszawie, będzie miał miejsce kurs komputerowego przedmiarowania robót budowlanych (31.01–01.02.2011?r.). Więcej informacji dotyczących kursów organizowanych przez Akademię ATH w 2011 roku można uzyskać od Moniki Rożnowskiej – kierownika Projektów Szkoleniowych.Recepcja oraz Dział Sprzedaży i Marketingu
Fot. Informatyka w Budownictwie

Ważnym elementem działalności Athenasoft jest również serwis, w którym pracują 4 osoby. Porady udzielane są telefonicznie oraz drogą mailową. Można także skorzystać z gotowych odpo- wiedzi (FAQ) znajdujących się na stronie internetowej w zakładce „Serwis”. Jak zaznaczył Emil Łuszczyk – kierownik Działu Serwisu, reakcja ze strony serwisantów jest zazwyczaj natychmia-stowa, chyba, że zgłoszenie nadejdzie po godzinach pracy, wtedy odpowiedź udzielana jest następnego dnia.

Takie podejście do klienta, spowodowało, że firma po raz dziewiąty spełniła wszystkie regulaminowe wymagania i otrzymała Złoty Laur w konkursie „Przedsiębiorstwo Fair Play 2009”, organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą i Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.

Firmie Athenasoft nie brakuje także wyróżnień przyznawanych jej produktom podczas krajowych imprez targowych oraz w ramach konkursów branżowych.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (10) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy