Projekt Otwarte Centrum Danych i Ich Analiz OCEAN

Ocena: 0
368
Na warszawskiej Białołęce powstaje unikalne Centrum Kompetencji w dziedzinie wielkoskalowych danych, ich analizy i przetwarzania. Projekt Otwarte Centrum Danych i Ich Analiz OCEAN otrzymał ponad 127,5 mln zł dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka. W uroczystości rozpoczęcia budowy serwerowni wzięła udział wiceminister Iwona Wendel.

"Polska nauka ma bardzo duże i wciąż rosnące zapotrzebowanie na instalacje, które pozwalają na przechowywanie i przetwarzanie ogromnej ilości danych, niezbędnych do prowadzenia badań w różnych dziedzinach nauki. Zapewniają one naukowcom możliwość prowadzenia badań na najwyższym światowym poziomie" - podkreślała wiceminister Iwona Wendel.

Dodała, że budowa tego typu infrastruktury ma znaczenie zarówno dla administracji publicznej jak i gospodarki. Wiceszefowa resortu infrastruktury i rozwoju zaznaczyła, że do zakończenia inwestycji zostało pół roku intensywnej pracy. Projekty finansowane z Programu Innowacyjna Gospodarka muszą zakończyć się do końca 2015 roku.

"Jest to niemałe wyzwanie, biorąc pod uwagę napięte terminy i rozmiar przedsięwzięcia. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju będziemy obserwować i monitorować postępy w realizacji projektu."

Otwarte Centrum Danych i ich Analiz - Centrum Kompetencji (OCEAN) to projekt realizowany przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Polega on na utworzeniu bazy infrastrukturalnej obejmującej budynek nowej serwerowni z zapleczem technicznym oraz laboratorium sprzętowym jako siedziby tworzonego Centrum Kompetencji. Nowoczesna serwerownia zapewni moc obliczeniową niezbędną do przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych i przetwarzanie związanych z nimi modeli matematycznych.Wartość projektu to ponad 162 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 127,5 mln zł.

Źródło i zdjęcie: www.mir.gov.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy