Inwentaryzacja z pomocą 3D Disto

Ocena: 0
1359
Inwentaryzacja przyziemia gotyckiego kościoła nie należy do łatwych zadań. Szczególnie, jeśli był odbudowywany po wojennych zniszczeniach. Przygotowanie dokumentacji budowlanej takiego obiektu do wniosku o dotację unijną na remont może spędzić sen z powiek niejednemu architektowi i projektantowi. Z takim właśnie zadaniem zmierzyła się firma Agro-Hatech z Koszalina, której zadaniem było stworzenie dokumentacji zabytkowego kościoła w Sławnie.

Leica 3D Disto. Instrument wykorzystano do mierzenia i obliczania współrzędnych punktów charakterystycznych kościoła w Sławnie
Fot. mierzymy.pl


Projekt remontu wraz z oszacowaniem jego kosztów to niezbędny element wniosku o dofinansowanie renowacji obiektu. W tym przypadku nie sprawdził się „tradycyjny” zestaw pomiarowy – dalmierz laserowy i szkicownik. Po kilku wizytach w terenie, przejechaniu kilkuset kilometrów i spędzeniu kilkunastu godzin nad przepisywaniem wyników z kartki do programu CAD, na ekranie komputera uzyskano szkic, na którym nie udało się „domknąć” obrysu budowli, co udowodniły pomiary kontrolne (np. przekątnych). Na etapie wniosku na takie niedociągnięcia nie można było sobie pozwolić. Przydatny okazał się w tym przypadku instrument Leica 3D Disto. Urządzenie mierzyło i obliczało współrzędne punktów charakterystycznych kościoła (załamań ścian, narożników), które wskazał operator. Finalny DXF z planem przyziemia budowli powstał już po jednej wizycie w Sławnie, 6 godzinach pomiarów i 4 kolejnych spędzonych przy edycji wyników (np. wymiarowaniu rysunku) w oprogramowaniu AutoCAD.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 1-2 (19) 2014
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy